Data publikacji:
2020-01-17
Strona główna > Artykuł
Prezydent: nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce
PAP
- Próbują nam dzisiaj odebrać nasze prawo do posiadania uczciwego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy. Nie pozwólmy, aby inni decydowali za nas. Musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - oświadczył prezydent Andrzej Duda w Zwoleniu w woj. mazowieckim.
Prezydent Andrzej Dudafot. PAP/Leszek Szymański
- Senat odrzucił projekt reformy sądownictwa przygotowany przez Sejm
- Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu
- Prezydent podkreślił, że Izba Dyscyplinarna SN jest po to, aby "wyeliminować czarne owce" ze środowiska sędziowskiego
- - Musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarna Sądu Najwyższego - zaznaczył Andrzej Duda
Prezydent podkreślił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest po to, aby "wyeliminować czarne owce" ze środowiska sędziowskiego.
- Po to właśnie jest Izba Odpowiedzialności Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, izba składająca się z sędziów. Po to, aby sędziowie umieli pokazać, że sami w ramach stanu sędziowskiego usuwają tych, który nie umieją zachować się przyzwoicie i nie spełniają standardów, aby wykonywać tę wielką społeczną służbę - podkreślił Andrzej Duda.
TYLKO W TVP INFO@prezydentpl @AndrzejDuda: Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy#wieszwięcej pic.twitter.com/61ZpeTLIwu
— portal tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) 17 stycznia 2020
"Mamy prawo decydować o sobie samych"
Jak zaznaczył, "musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarna Sądu Najwyższego", aby odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów była wreszcie realna i aby doprowadzić do oczyszczenia stanu sędziowskiego. - Aby doprowadzić do tego, że stan sędziowski będzie w efekcie tego rzeczywiście przez społeczeństwo poważany, szanowany, a państwo będzie w rezultacie uważane za sprawiedliwe - podkreślił prezydent.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jest decyzja Senatu ws. nowelizacji ustaw sądowych
- Próbują nam dzisiaj to nasze prawo do posiadania uczciwego, dobrego wymiaru sprawiedliwości i do jego naprawy odebrać na wszystkie sposoby. Nie pozwólmy na to, żeby inni decydowali za nas. My, Polacy, mamy prawo decydować o sobie samych i swoich sprawach. Po to walczyliśmy o demokrację - oświadczył prezydent.
- Jestem prezydentem RP. Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - dodał Andrzej Duda.
bb