Strona główna > Artykuł

Lab Rescue - ratujmy zwierzęta laboratoryjne

Czwórka

Każdego dnia w Polsce przeprowadza się doświadczenia na zwierzętach, głównie myszach i szczurach. Jakie są ich dalsze losy?

Zdjęcie ilustracyjne fot. shutterstock/Aneta Jungerova


piesek szczeniak 1200.jpg
https://www.polskieradio.pl/10/4339/Artykul/2536192,Jak-rysowac-zwierzeta-Podpowiada-Dawid-Kilon

Nie tylko myszy i szczury

To wszelkiego rodzaju gryzonie - od szczurów i myszy po króliki, chomiki, czy świnki morskie, zdarzają się też takie gatunki jak ryby, czy nawet koty. Na zwierzętach przeprowadzanie są w laboratoriach testy. Od behawioralnych pozwalających poznać psychikę zwierząt po badania, które potrzebne są w farmakologii i medycynie. Na zwierzętach testowane są kosmetyki, czy leki. Niekiedy bada się na nich terapie, które mogą uratować człowiekowi życie. Po okresie badań zazwyczaj ssaki są uśmiercane w humanitarny sposób. Właśnie dlatego wiele zwierząt traciło życie dla dobra ludzkości.

Dlaczego warto przygarnąć zwierzaka z laboratorium? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Gryzoń z laboratorium nie trafi na ulicę

Na szczęście pojawili się ludzie, którzy są gotowi zapewnić zwierzętom laboratoryjnym dożywocie w swoich domach, a ich inicjatywa nazywa się "Lab Rescue - adpcje zwierząt laboratoryjnych". - Często takie placówki zgłaszają się do nas same - mówiła Magdalena Arbaszewska z Lab Rescue - adopcje zwierząt laboratoryjnych. - Informują nas jakiego rodzaju testy będą przeprowadzane i jakie gatunki będą do adopcji. Trafiają do nas także zwierzaki z grup kontrolnych i nadwyżek hodowlanych. Jesteśmy informowanie na temat płci, wieku i ilości osobników, które szukają opiekuna, a my za pośrednictwem mediów społecznościowych pomagamy znaleźć im dom.

Jak zaadoptować zwierzaka z laboratorium?

Każdy, kto chciałby zostać opiekunem takiego zwierzaka musi obowiązkowo wypełnić kwestionariusz. Sprawdzane są warunki bytowe, jakie oferują nowi potencjalni właściciele. Zanim zdecydujemy się na adopcję powinniśmy sprawdzić, czy poradzimy sobie z opieką nad gryzoniem. Pamiętajmy, że szczury to chorowite zwierzęta, myszy muszą mieć odpowiednio często wymieniane trociny, króliki żyją nawet dziesięć lat, a wypuszczone z klatki lubią podgryzać przedmioty. Jeśli wiemy, że adopcja będzie dla nas zbyt dużym wyzwaniem, na początek możemy zdecydować się na stworzenie zwierzakowi domu tymczasowego, lub na wolontariat. O tym, jak to zrobić opowiadała Magdalena Arbaszewska. 

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Goście: Magdalena Arbaszewska (Lab Rescue - adopcje zwierząt laboratoryjnych)

Data emisji: 29.06.2020

Godz. emisji: 14.09

ac