Data publikacji:
2020-08-02
Strona główna > Artykuł
Spektakl teatralny "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"
Jedynka
Nikt tak nie opisał pierwszych dni Powstania Warszawskiego jak Miron Białoszewski, dlatego twórcy tak chętnie sięgają po jego relację losu warszawskich cywilów.
Plakat do spektaklu teatralnego "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"fot. mat. promocyjne
Spektakl teatralny "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" (Kulturalna Jedynka)
W nocy z 2 na 3 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego można było wysłuchać monodramu na podstawie tej pozycji w wykonaniu Adama Woronowicza. Aktorowi na scenie towarzyszyły wizualizacje stworzone z archiwalnych zdjęć Warszawy oraz muzyka na żywo w wykonaniu Karima Martusewicza.
W "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego" Miron Białoszewski opisuje swoje doświadczenia z okresu od 1 sierpnia do 9 października 1944 roku, z perspektywy cywila. Jego relacja kreuje obraz powstańczej Warszawy obserwowanej przez zwykłego człowieka. Brak w niej patosu, heroicznej walki i atmosfery wojennej przygody.
Świat przedstawiony jest światem piwnic, bram, podwórek, prowizorycznych kuchni i zbiorowych legowisk. W świecie tym odwróceniu ulegają wartości: dom staje się miejscem niebezpiecznym, piwnica mieszkaniem, kościołem, szpitalem. Najważniejsze stają się przedmioty: cegła służąca do zbudowania kuchni, skorupa garnka, łyżka.
Zagrożenie śmiercią powoduje degradację formy współżycia zbiorowości, ale na ich miejsce pojawiają się nowe, zastępcze formy i rytuały. W nich przejawia się "nieheroiczny heroizm" zwykłych mieszkańców Warszawy. Bardzo wyraźny jest tu instynkt przetrwania.
Prace nad "Pamiętnikiem" Białoszewski rozpoczął w 1967 roku. Gotowy maszynopis złożył w Państwowym Instytucie Wydawniczym w 1968 roku. Książka ukazała się w 1970 roku.
W "Kulturalnej Jedynce" można posłuchać fragmentu "Pamiętnika" w interpretacji samego autora.
Poza tym w audycji:
- Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie,
- "Podaruj wiersz" akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta,
- 3. Festiwal na Wolnym Powietrzu w Poznaniu,
- Bulwar[t]Sztuki w Krakowie,
- teatralny felieton historyczny Ewy Heine.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Data emisji: 2.08.2020 r.
Godzina emisji: 22.10
kk