Strona główna > Artykuł

"A to Pani nagrywa?"- Magazyn Reporterów

Polskie Radio

W Polsce pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci, ale dzieci w rodzinach jednopłciowych i tak się wychowują. Według szacunków dotyczy to około 50 tysięcy dzieci, których biologiczni rodzice są w związku z osobą tej samej płci. Polskie prawo tego nie przewiduje. Jakie konsekwencje dla dziecka ma nieuregulowany status prawny?

world-childrens-day-520272_1920.jpgfot. Pixaby/

Reklamówka Magazynu Reporterów "A to Pani nagrywa?"

Status dzieci w związkach jednopłciowych w Polsce (Magazyn reporterów/Trójka)

W magazynie reportaż Magdaleny Skawińskiej:


Niespełna dwuletnia Azara urodziła się na Majorce, gdzie mieszka z dwiema matkami będącymi w związku małżeńskim. Pozwala na to tamtejsze prawo. Dziewczynka ma hiszpański akt urodzenia, ale polskie obywatelstwo. Polskie Urzędy Stanu Cywilnego z przyczyn formalnych odmawiały przetłumaczenia tego dokumentu, ponieważ występują w nim dwie osoby tej samej płci wpisane jako matka A i matka B, a polskie prawo tego nie przewiduje. Po wielu miesiącach sąd zgodził się na wydanie aktu urodzenia, w którym są wpisane dwie matki.

Takich spraw może pojawić się w Polsce więcej. Czy Urzędy Stanu Cywilnego będą nadawać dzieciom numery PESEL, czy też będą te sprawy odrzucać?

W Polsce pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci, ale dzieci w rodzinach jednopłciowych i tak się wychowują. Według szacunków dotyczy to około 50 tysięcy dzieci, których biologiczni rodzice są w związku z osobą tej samej płci. Jakie konsekwencje dla dziecka ma nieuregulowany status prawny? Czy należałoby go zmienić? Jak?



Będziemy o tym dyskutować w studiu ze słuchaczami i gośćmi:


- Anną Mazurczak, prawniczką

- dr Jowitą Wycisk, psycholog badającą rodziny jednopłciowe

- Mikołajem Pawlakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka

Spotkanie poprowadzą: Olga Mickiewicz-Adamowicz i Ernest Zozuń


Niedziela, 9.08.2020, godz.20.05 w Trójce