Strona główna > Artykuł

Deskorolka, czyli surfing na płaskim

Czwórka

Wybierając deskorolkę dla siebie powinniśmy wybrać taką, która wytrzyma wszelkie nasze ewolucje. Która będzie najlepsza: klasyczna, fiszka, longboard czy może cruiser?

zdj. ilustracyjnefot. Free-Photos/Shutterstock.com


deskorolka skateboard shutterstock Yulia Grigoryeva 1200.jpg
Deskorolkowe Mistrzostwa Polski w Łodzi. "Ten sport rośnie w siłę"

- Na rynku są dostępne deskorolki tańsze i droższe. Niestety te tańsze są o wiele gorsze i nie dają takich wrażeń z jazdy - mówi Grzegorz Górski, dyrektor sportowy Polish Skate Federation. - Przez to wiele osób się zniechęca do tego sportu na samym początku - dodaje. 


O deskorolkach opowiada Grzegorz Górski, dyrektor sportowy Polish Skate Federation (Rozbiegani/Czwórka)

 

Deskorolka to deska, tracki i kółka. - Wszystko musi współgrać ze sobą i spełniać nasze założenia - mówi ekspert. -Tracki, czyli te ośki, do których są kółka przyczepione, kółka z łożyskami, i sama deska muszą być dobrze dobrane.

Rodzaje deskorolek:

  • fiszka - do poruszania się po mieście
  • cruiser - do poruszania się po mieście
  • klasyczne, normalne deski - mają podgięty tail i nose, przeznaczone do jazdy agresywnej, ekstremalnej
  • longboard - do zjazdu z dużych górek

- W Polsce jest trochę zakłamana wizja longboardów - mówi Grzegorz Górski. - One służą do zjazdu z dużych górek, a raczej nie do poruszania się po mieście. Longboard jest duży, ciężko nim manewrować. Dostaje swoich właściwości przy określonych prędkościach - dodaje. 


Zobacz także:


etapowa triada karina terzoni 1200.jpg
ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Gdy już wybierzemy deskę dla siebie, warto ruszyć w drogę. - Nogi stawiamy na śrubki, czyli tam, gdzie przykręcone są tracki do decka - wyjaśnia specjalista. - To jest najbardziej stabilna pozycja. Stoimy bokiem, delikatnie skierowani w stronę kierunku jazdy. Przednia noga zostaje na deskorolce, a tylną się odpychamy - dodaje. 

Deskorolka to świetna zabawa i sposób na spędzenie aktywnie naszego czasu. Uczy nas trzymania równowagi, opanowania upadków, uporu, wytrwałego dążenia do celu. - Ludzi jeżdżących na deskorolce wyróżnia silny charakter - mówi rozmówca Ady Janiszewskiej. - To przekłada się też na normalne życie, pracę. 

Dużym atutem deskorolki jest też fakt, że to sport bardzo indywidualny, więc to świetna propozycja dla tych, którzy nie odnajdują się w sportach drużynowych. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Reporter: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 09.48

pj/kul