Data publikacji:
2020-11-15
Strona główna > Artykuł
Prof. Czesław Kłak: unijne traktaty nie przewidują procedury badania praworządności
PolskieRadio 24
- W samych unijnych traktatach owa mityczna praworządność nie została zdefiniowana. Nie zostały wskazane elementy takiej oceny. Nie została w ogóle przewidziana procedura tak zwanego badania praworządności - ocenił w Polskim Radiu 24 prawnik, członek Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak.
Prof. Czesław Kłakfot. PR24
Komisja Europejska zapowiedziała, że odpowie na list premiera Mateusza Morawieckiego. W piśmie tym szef polskiego rządu podkreślił, że Polska kategorycznie sprzeciwia się idei wiązania wypłacania środków unijnych z praworządnością. Przeciwne temu są także Węgry. W grę wchodzi również weto, które miałoby być zgłoszone przez Polskę do unijnego budżetu.
- Unia Europejska powstała jako organizacja, która ma poszukiwać konsensusu. Unia musi szanować państwa członkowskie, a z drugiej strony państwa członkowskie muszą szanować Unię. To oczywiste - powiedział prof. Czesław Kłak.
Dodał, że "oczywiste jest też to, że może dochodzić do rozmaitych konfliktów, napięć i sporów". - Jednym z pól, na których może wystąpić konflikt, są właśnie kwestie budżetowe. Problem polega na tym, że Komisja Europejska od wielu miesięcy forsuje projekt, który daje jej nieznane traktatom kompetencje. To kompetencje związane z oceną systemu prawnego poszczególnych państw członkowskich i na tej podstawie formułowanie wniosku odnośnie spełnienia lub niespełnienia wymogów praworządności - wyjaśniał gość PR24.
Prof. Czesław Kłak o Unii Europejskiej i praworządności (Temat dnia)
Podkreślił, że "w samych traktatach owa mityczna praworządność nie została zdefiniowana". - Nie zostały wskazane elementy takiej oceny. Nie została w ogóle przewidziana procedura tak zwanego badania praworządności - zaznaczył.
Czytaj również:
- "Elity lewicowo-liberalne mają problem z tolerancją". Piotr Gliński dla węgierskiego dziennika
- Karne cła na towary sprowadzone z USA. Unia Europejska bierze odwet
- Mamy artykuł siódmy Traktatu o Unii Europejskiej, który mówi o jedynej dopuszczalnej procedurze, na wypadek, gdyby jedno lub większa liczba państw członkowskich, naruszyło jedną z wartości, na których zbudowana jest Unia. Nie ma tam mowy o żadnym powiązaniu kwestii budżetowych z badaniem praworządności. Nie ma też mowy o kluczowej roli Komisji Europejskiej - stwierdził profesor.
Według niego "od lat obserwujemy sytuację, w której poszczególne instytucje europejskie, w tym Parlament Europejski i Komisja Europejska, starają się pozatraktatowo rozszerzyć swoje kompetencje, wzmacniając swoją pozycję zarówno wśród instytucji europejskich, jak i wśród państw członkowskich".
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: prof. Czesław Kłak
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 11.33
bartos