Strona główna > Artykuł

„Z mikrofonem na boisku” – reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

– Sport jednoczy, godzi, wyzwala wspaniałe emocje. Pokazuje najlepszą stronę ludzkiej natury – mówi Cezary Gurjew, kierownik redakcji sportowej Programu Pierwszego PR.  

Cezary Gurjew realizujący nagrania podczas turnieju Australian Open 2021. fot. Polskie Radio

Z mikrofonem na boisku - reportaż Antoniego Rokickiego

Chciał zostać technikiem samochodowym, dlatego wybrał studia na Politechnice Szczecińskiej. Na obronę pracy inżynierskiej pod tytułem „Wykorzystanie metod akustycznych w diagnostyce silników samochodowych z zapłonem iskrowym” przyszedł z... wielkim magnetofonem. Nagrywał bowiem, za namową swojego promotora, odgłosy silnika samochodowego. Komisja egzaminacyjna nie kryła zdziwienia, ale ostatecznie praca została przyjęta i w ten sposób Cezary Gurjew został dyplomowanym inżynierem. Krótko po tym, rozpoczął pracę etatową w redakcji sportowej Polskiego Radia.

Na jego drodze szybko pojawiło się wielkie wyzwanie, o którym marzą dziennikarze sportowi z całego świata – komentowanie Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Obecnie Cezary Gurjew jest kierownikiem redakcji sportowej Programu Pierwszego. Relacjonował 11 Igrzysk, ponad 40 turniejów wielkoszlemowych, jest także autorem dwóch książek: „Gwiazdy na antenie”, „Tenisowe dźwięki”. Niedawno wrócił z Australii, gdzie jako jedyny dziennikarz z Polski śledził zmagania tenisistów podczas Australian Open.

Jak wygląda praca dziennikarza sportowego od kuchni? Jakie cechy charakteru są w tej profesji szczególnie ważne? Co o komentatorach sportowych mówią sami sportowcy? Czy będąc dziennikarzem można przyjaźnić się ze sportowcem?

W reportażu wystąpili m.in.: Wojciech Fibak, Jacek Wszoła, Jerzy Dudek, Robert Korzeniowski.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego „Z mikrofonem na boisku” na antenie radiowej Jedynki we wtorek 13 kwietnia ok. godz. 23.10.