Strona główna > Artykuł

Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski z Nagrodą SDP za reportaż "Bilet powrotny poproszę"

Studio Reportażu i Dokumentu

17 czerwca 2021 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło wyniki 28. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. I Nagrodą im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej uhonorowano autorów reportażu "Bilet powrotny proszę", który można było usłyszeć na antenie Programu 3 Polskiego Radia, Agnieszkę Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.

Adam Bogoryja-Zakrzewskifot. Hanna Bogoryja-Zakrzewska

"Bilet powrotny proszę" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier

Reportaż opowiada o bezdomnych Polakach w Berlinie. Większość przyjechała z przygranicznych terenów. Bezdomnym nie może zostać każdy - trzeba się wkupić, płacić haracz i kraść dla zorganizowanych grup przestępczych. Polscy bezdomni nie chcą wracać do kraju. Nawet, gdy organizacje społeczne proponują, że kupią im bilet na pociąg. Odmawiają. Mówią, że jeśli już wyjadą z Berlina, to tylko do Paryża. 

 

źródło: archwium prywante Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Cykl "Życie na granicy"

Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych.

Powstałe odcinki opowiadają mi.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych), o przedsiębiorczych Polakach, targowiskach, o miłościach polsko-niemieckich, o leczeniu transgranicznym oraz o Polakach wyjeżdżających zagranicę na różnego rodzaju zabiegi. Łącznie cykl składa się z 9 odcinków. 


Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski
Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski

Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":


Nagrody SDP

Tegoroczne nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w 14 kategoriach tematycznych. Laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa został Andrzej Poczobut. Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi otrzymał ją m.in. za dziennikarski profesjonalizm i odwagę pracy w warunkach ekstremalnego zagrożenia. 

W konkursie nagrodzone zostały dwie reportażystki Radia Lublin. II nagrodę im. Janusza Kurtyki za publikację o tematyce historycznej otrzymała Małgorzata Sawicka za audycje pt. "Nierozwinięty do końca kwiat". Nagrodą imienia Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, został wyróżniony reportaż "Przebudzenie" Agnieszki Czyżewskiej-Jacquement.

Czytaj także: 

IAR/PAP/ans