Data publikacji:
2021-06-19
Strona główna > Artykuł
Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski z Nagrodą SDP za reportaż "Bilet powrotny poproszę"
Studio Reportażu i Dokumentu
17 czerwca 2021 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło wyniki 28. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. I Nagrodą im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej uhonorowano autorów reportażu "Bilet powrotny proszę", który można było usłyszeć na antenie Programu 3 Polskiego Radia, Agnieszkę Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.
Adam Bogoryja-Zakrzewskifot. Hanna Bogoryja-Zakrzewska
Reportaż opowiada o bezdomnych Polakach w Berlinie. Większość przyjechała z przygranicznych terenów. Bezdomnym nie może zostać każdy - trzeba się wkupić, płacić haracz i kraść dla zorganizowanych grup przestępczych. Polscy bezdomni nie chcą wracać do kraju. Nawet, gdy organizacje społeczne proponują, że kupią im bilet na pociąg. Odmawiają. Mówią, że jeśli już wyjadą z Berlina, to tylko do Paryża.
źródło: archwium prywante Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
Cykl "Życie na granicy"
Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych.
Powstałe odcinki opowiadają mi.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych), o przedsiębiorczych Polakach, targowiskach, o miłościach polsko-niemieckich, o leczeniu transgranicznym oraz o Polakach wyjeżdżających zagranicę na różnego rodzaju zabiegi. Łącznie cykl składa się z 9 odcinków.
Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":
- Most do domu
- Pary polsko-niemieckie
- Miłość, biznes i dżem morelowy - o targowiskach na granicy
- Welcome to Berlin
- Jak łamać rękę, to tylko w Guben - o leczeniu transgranicznym
- Krowa na lasso - o przestępczości na granicy
Nagrody SDP
Tegoroczne nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w 14 kategoriach tematycznych. Laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa został Andrzej Poczobut. Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi otrzymał ją m.in. za dziennikarski profesjonalizm i odwagę pracy w warunkach ekstremalnego zagrożenia.
W konkursie nagrodzone zostały dwie reportażystki Radia Lublin. II nagrodę im. Janusza Kurtyki za publikację o tematyce historycznej otrzymała Małgorzata Sawicka za audycje pt. "Nierozwinięty do końca kwiat". Nagrodą imienia Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, został wyróżniony reportaż "Przebudzenie" Agnieszki Czyżewskiej-Jacquement.
Czytaj także:
IAR/PAP/ans