Strona główna > Artykuł

"Ballada o szosie E7" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

W tym roku mija 45 lat od protestów robotników w Radomiu. Historycy mówią, że to trochę zapomniane wydarzenia z naszej historii, ale niezwykle ważne dla rodzenia się opozycji. 

Jan Krzysztof Kelusfot. archwium

"Ballada o szosie E7" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Jan Krzysztof, poeta, kompozytor, pieśniarz opozycji demokratycznej, uwiecznił je w swojej balladzie o czerwonym Radomiu ("Czerwony Radom pamiętam siny/ jak zbite pałką ludzkie plecy/ szosę E 7, na dworcach gliny/Strach w ludzkich oczach, upokorzenie/ w spotniałych palcach świstki wyroków/ pamięć odbitą na ścieżkach zdrowia/ listy z więzienia, lekarz, adwokat…").

Marian Brandys na kartach "Dziennika 1978", nazywał go "ulubionym pieśniarzem opozycji", który w swych utworach najcelniej oddał kształt ówczesnej rzeczywistości. Po rozruchach w czerwcu 1976 roku w Radomiu i Ursusie, z polecenia Komitetu Obrony Robotników, Jan Krzysztof brał udział w akcjach pomocy prawnej i finansowej dla represjonowanych. Wśród kurierów KOR-u, którzy jeździli z pieniędzmi do Radomia, znalazła się też jego żona Urszula "Kuba" Sikorska.

***

Reportaż "Ballada o szosie E7" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w czwartek (24.06) o godz. 18.45 w Programie 3 Polskiego Radia. 

ans