Data publikacji:
2021-08-13
Strona główna > Artykuł
Wojna w Gruzji oczami reportera. Reportaż "Ukarani za wolność" Macieja Jastrzębskiego
Studio Reportażu i Dokumentu
Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Ukarani za wolność" to opowieść o wojnie w Gruzji z sierpnia 2008 roku oraz o tym, czy po 13 latach od tamtych wydarzeń coś się zmieniło w strefie okupacyjnej.
Maciej Jastrzębskifot. Archiwum prywatne
Autor reportażu relacjonował przebieg działań zbrojnych, a później w ciągu kolejnych lat obserwował na miejscu jak konflikt zbrojny wpłynął na życie mieszkańców wsi położonych w strefie konfliktu.
![Rosyjskie czołgi jadące w stronę Tbilisi, Fot. Maciej Jastrzębski/Archiwum prywatne](http://static.prsa.pl/images/f5590dad-48f8-4ada-b1fe-e9b7234595e2.jpg)
Wojna rosyjsko-gruzińska o Osetię Południową wybuchła w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. 13 lat temu, 12 sierpnia 2008 r., w piątym dniu wojny rosyjska armia i oddziały południowoosetyjskich separatystów okupowały miasto Gori i okoliczne miejscowości. Rosyjskie czołgi znajdowały się około 30 kilometrów od Tbilisi i władze Gruzji przygotowywały się do obrony stolicy.
![Gruzini w Tbilisi, protestujący przeciwko rosyjskiej agresji](http://static.prsa.pl/images/930d0557-5854-442f-aee6-e73dade835b5.jpg)
Jak podkreśla ambasador Polski w Gruzji Mariusz Maszkiewicz – przylot Lecha Kaczyńskiego i przywódców czterech krajów: Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii zatrzymał rosyjską ofensywę. Wdzięczni za wsparcie Gruzini nazwali imieniem Lecha Kaczyńskiego ulice w Tbilisi i Batumi, a także ustawili w stolicy popiersie polskiego prezydenta.
W reportażu "Ukarani za wolność" usłyszymy wstrząsające relacje Gruzinów, którzy musieli uciekać ze swoich domów, komentarze mieszkańców wsi leżących w strefie konfliktu i gruzińskich polityków chcących przerwać "zaczarowany krąg" stosunków z Rosją, żeby w pełni móc samodzielnie decydować o losach swojego kraju.
***
Reportaż "Ukarani za wolność" autorstwa Macieja Jastrzębskiego został wyemitowany w piątek (13.08) o godz. 00.35 na antenie Programu 1.