Data publikacji:
2021-10-07
Strona główna > Artykuł
"Cichy Memoriał - Grybowska Saga" - reportaż Moniki Chrobak
Studio Reportażu i Dokumentu
W ramach projektu "Cichy Memoriał" zaplanowano dziesięć murali na budynkach i drewnianych stodołach, które upamiętniają różnorodność narodową, wyznaniową i kulturową tego regionu: Polaków, Łemków i Żydów.
Stary drewniany kościół w Krużlowej Wyżnej, gmina Grybówfot. shutterstock.com/Photelling Images
Do tej pory uwieczniono w regionie między innymi postać lokalnego doktora Jana Dębowskiego, zabitego w Katyniu, Łemka Michała Romaniaka z rodzicami Wasylem i Anastazją, którzy zostali wygnani z Florynki podczas akcji wysiedleńczej "Wisła", czy żydowskie dzieci, których życie przerwał Holocaust. Koordynuje to stowarzyszenie "Saga Grybów" działające od ponad 10 lat na rzecz historii i dziedzictwa regionu, które skupia się na odkrywaniu, utrwalaniu i przekazywaniu nieznanych i zapomnianych wątków z przeszłości.
Malowanie murali w Grybowie to z kolei część ogólnopolskiego projektu artysty street artu Arkadiusza Andrejkowa, który tworzy w całym kraju murale – a właściwie drewnale, czyli wielkoformatowe malunki na drewnianych domach, stodołach, szopach, drewutniach – inspirowane starymi fotografiami mieszkańców wsi, często już nieżyjących. Malunki mają zachować pamięć o nich i o lokalnej historii. Dotąd powstało ponad 110 drewnali, między innymi w Wielkopolsce i Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu.
***
Reportaż "Cichy Memoriał – Grybowska Saga" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w środę (6.10) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.