Data publikacji:
2021-10-26
Strona główna > Artykuł
"Żądza pieniądza" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o wyłudzaniu majątku od osób inwestujących w sztukę
Studio Reportażu i Dokumentu
Po trzech latach poszukiwań międzynarodowym listem gończym zatrzymano w Hiszpanii Polkę ze szwedzkim paszportem, Joannę S., której prokuratura zarzuca wyłudzenie ok. 300 mln złotych od osób inwestujących w sztukę. Zdaniem szwedzkiego syndyka dokonała ona oszustwa na niemal miliard złotych. To oznacza aferę większą od Amber Gold. Poszkodowani to głównie Polacy, zwabieni obietnicą wysokiego zysku od inwestycji. Wydawali od kilkudziesięciu tys. do nawet kilku milionów złotych. Kupowali w tzw. czasowe prawo do posiadania rzeźby lub jej kupno. Inwestowali politycy, przedsiębiorcy i zwykli ciułacze liczący na duży i szybki zarobek. Niektórzy stracili domy lub kredyty na ich budowę by kupić rzeźbę. Pieniędzy tych nie odzyskali.

