Strona główna > Artykuł

Najbardziej kolorowa wieś w Polsce? Z wizytą w Zalipiu

Jedynka

Niektórzy uważają Zalipie za jedną z najpiękniejszych wsi w Polsce, a na pewno za jedną z najbardziej kolorowych. Jest tu tradycja ozdabiania domów, płotów, stołów, obórek i czego się da kolorowymi malowankami. I nie jest to skansen, malowane są nawet współczesne domy.

Dom we wsi Zalipiefot. Marcin Krzyzak/shutterstock

Kolorowa wieś Zalipie (Cztery pory roku/Jedynka)

Technika malowania kwiatów w Zalipiu (Cztery pory roku/Jedynka

Sztuka przygotowania pierogów w Zalipiu (Cztery pory roku/Jedynka)


Czejarek 1200.jpg
"Jedyne takie miejsce", czyli Polska od Bałtyku po Tatry


Ewelina Sokołowska i Anna Owca wyjaśniają, że tradycja ta ma około 120 lat i sięga przełomu XIX i XX wieków. A scenariusz napisało życie.

Domy były wówczas małe i okopcone dymem z pieców, a w każdym z domów piec był ogromny w porównaniu do wielkości izby. Dlatego na ścianach zaczęto malować prymitywne kwiatki, które nazywały się packi. - Uderzało się pędzlem o ścianę i powstawała plama wapna, która rozjaśniała powierzchnię - tłumaczy Anna Owca.


Pszczyna1200.jpg
Perła Górnego Śląska. Radiowa Jedynka odkrywała magię Pszczyny

Najpierw malowano wnętrza budynków, elewacje zaczęto malować dopiero wtedy, kiedy farby były bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. - Dziś używamy farb akrylowych - zdradza. Ewelina Sokołowska podkreśla, że kwiaty malowane na ścianach nie odzwierciedlają rzeczywistych kwiatów. - Malunki zależą od wyobraźni malarki - mówi. W malowanych kwiatach tonie nawet miejscowy kościół.


Kolorowa wieś Zalipie (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Technika malowania kwiatów w Zalipiu (Cztery pory roku/Jedynka


Sztuka przygotowania pierogów w Zalipiu (Cztery pory roku/Jedynka)

  

Wanda Chlastowa z Domu Malarek w Zalipiu przyznaje, że zalipiańskie kwiaty to kwiaty wyobraźni, a charakterystyczne dla nich jest to, że są bardzo kolorowe. - Choć są to kwiaty wymyślone, to często są inspirowane kwiatami, które rosną na łące lub w przydomowym ogrodzie - mówi. Zaznacza, że każda malarka ma swoje ulubione kwiaty i ulubioną kolorystykę. Wyjaśnia na czym polega technika malowania takich kwiatów powodująca, że nabierają niemal trójwymiarowego wyglądu. A efekt cieniowania uzyskuje się poprzez nakładanie kolorów, a nie ich mieszanie.

Maria Pikul przyznaje, że maluje zaledwie osiem lat, więc jest zaliczana do młodych malarek. - Ale są takie malarki, które malują już 30 lat, od wieku dziecięcego - mówi.

Za szczególny rarytas uchodzą pierogi z Zalipia. - Farsz to słodka kapusta - zdradza Wanda Chlastowa. Wyjaśni, jak robi się farsz, jakie dodaje się do niej przyprawy i jak robi się ciasto. Zalipie znajduje się na Turystycznej Liście Przebojów.

Poznaj przepis na pierogi z Zalipia [TUTAJ]. Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie woj. małopolskim.


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Reporter: Maciej Walecki

Goście: Ewelina Sokołowska, Anna Owca, Wanda Chlastowa (Dom Malarek w Zalipiu, oddz. Muzeum Etnograficznego w Tarnowie),  Maria Pikul

Data emisji: 8.11.2021 

Godzina emisji: 9-12

ag