Strona główna > Artykuł

Andrzej Mularczyk

Studio Reportażu i Dokumentu

Pisarz, scenarzysta i reportażysta. Andrzej Mularczyk był wielką postacią radia i kina. To dzięki niemu mamy Kargula i Pawlaka, czyli bohaterów filmów "Sami swoi”, "Nie mam mocnych” i "Kochaj albo rzuć”, ale także dozorcę Popiołka i innych bohaterów serialu "Dom". Był autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów. Ale to również współtwórca jednej z najpopularniejszych radiowych powieści "W Jezioranach”, kilkudziesięciu słuchowisk radiowych oraz reportaży, które powstały w Polskim Radiu.   

Andrzej Mularczyk, lata 70fot. Polskie Radio

Andrzej Mularczyk ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracę z Polskim Radiem rozpoczął w 1953 roku, dwa lata później został jego pracownikiem. Zaczynał jako reporter i reportażysta, później autor słuchowisk.

"Bycie reporterem to jest niestety przekleństwo i wybór taki jak pójście do zakonu. Autor musi najpierw zdobyć swojego bohatera, wejść w jego los. Reporter odpowiada za los bohatera i niczego nie może dodać do jego historii. Może jedynie coś ująć, aby zdramatyzować jego historię. W jakimś sensie autor jest też zobligowany do czekania, czy po kropce, którą postawił na końcu swojej pracy, los jeszcze czegoś w życiu tego bohatera nie dopisze” - mówił Andrzej Mularczyk na antenie Polskiego Radia.

"W reportażach Andrzeja Mularczyka bardzo ważna była empatia. On ją niezwykle rozwinął względem bohaterów – osób, które powierzają reporterom swoje historie. Najczęściej podejmował tematy związane funkcjonowaniem ludzi w sytuacjach granicznych, w sytuacjach wielkiej zmiany czy w sytuacjach, które wymagają przedefiniowania własnej tożsamości" – tak w 28 czerwca 2024 roku na antenie Programu 1 wspominał Andrzeja Mularczyka redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Bartosz Panek.

Sam Andrzej Mularczyk wielokrotnie powtarzał, że "tematy reportaży są na wyciągnięcie ręki, wystarczy słuchać ludzi, których spotykamy”.

Andrzej Mularczyk dwukrotnie został laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu Prix Italia, będącego radiowym odpowiednikiem Oscarów. Nagrody otrzymał za słuchowiska "Z głębokości wód" (1989) w reżyserii Henryka Rozena oraz "Cyrk odjechał, lwy zostały" (1996) w reżyserii Janusza Kukuły.

Był laureatem Złotego Mikrofonu oraz nagrody Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor oraz Diamentowego Mikrofonu.

W 2011 roku Andrzej Mularczyk został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia.

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Zmarł 21 czerwca 2024 roku, w wieku 94 lat.


POSŁUCHAJ ARCHIWALNYCH REPORTAŻY ANDRZEJA MULARCZYKA

"Co się komu śni" - archiwalny reportaż Andrzeja Mularczyka

"Kolejne stworzenie świata" - archiwalny reportaż Andrzeja Mularczyka

"Nasielsk" - archiwalny reportaż Andrzeja Mularczyka

"Reportaż bez tytułu" - archiwalny reportaż Andrzeja Mularczyka i Włodzimierza Stępińskiego

"Urodzony dwa razy" - archiwalny reportaż Andrzeja Mularczyka