Data publikacji:
2021-12-13
Strona główna > Artykuł
"Obywatele i obywatelki"- reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
W tym roku mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Nie żyje już generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego stan wojenny wprowadził. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni…
13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojennyfot. Tomasz Bidermann/shutterstock.com
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. Jego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji, wojsko i czołgi. Wprowadzono także cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej. Najważniejsze instytucje i zakłady pracy zostały zmilitaryzowane.
Tego dnia Polskie Radio i Telewizja Polska nadały wystąpienie, w którym I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Wojciech Jaruzelski poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego w całym kraju.
Wojciech Jaruzelski był politykiem, dowódcą wojskowym, działaczem komunistycznym, generałem armii Ludowego Wojska Polskiego, przewodniczącym Komitetu Obrony Kraju. Stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.
***
Reportaż pt. "Obywatele i obywatelki..." autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w poniedziałek (13 grudnia) o godz. 18.45 na antenie Trójki.