Strona główna > Artykuł

"Czarny poranek. Historia zbrodni wawerskiej" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Mroźna, grudniowa noc 1939 roku. Do drzwi wawerskich i anińskich domów dobijają się niemieccy żołnierze i policjanci. Siłą wyciągają kilkuset mężczyzn w wieku 16-70 lat. Prowadzą ich na przesłuchanie z udziałem podpułkownika policji porządkowej - Maxa Daume.

Anna Żbikowska - córka Stefana Sawickiego, jednego ze skazanych na śmierć 27.12.1939 roku. fot. Antoni Rokicki/Polskie Radio

"Czarny poranek. Historia zbrodni wawerskiej" - reportaż Antoniego Rokickiego

Słyszą, że stracą życie za to, że kilka godzin wcześniej w karczmie Antoniego Bartoszka polscy kryminaliści postrzelili dwóch niemieckich żołnierzy. Podpułkownik Daume w odwecie za śmierć swoich rodaków, skazuje ok. 114 mężczyzn na rozstrzelanie. Egzekucja rozpoczyna się 27 grudnia około godziny piątej rano.

Ginie 107 osób: Polacy, Żydzi, obywatele Stanów Zjednoczonych, Rosji. Kilku mężczyznom cudem udaje się przeżyć. Jednym ze świadków tamtych wydarzeń był piętnastoletni wówczas Feliks Waśkiewicz, który po 82 latach od tego wydarzenia opowiada o swojej traumie związanej ze zbrodnią wawerską.

kapitan Feliks Waśkiewicz kapitan Feliks Waśkiewicz, fot. Antoni Rokicki 

Historię swojego taty - Stefana Sawickiego, który ocalał 27 grudnia - wspomina Anna Żbikowska. W audycji występują także Grzegorz Rutkowski - historyk z Muzeum Historii Polski, Paweł Ajdacki - animator kultury z Biblioteki w Wawrze, Grażyna Kocyk - mieszkanka Wawra.

***

Reportaż pt. "Czarny poranek. Historia zbrodni wawerskiej" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (28.12) o godz. 23.10 w Programie 1.