Strona główna > Artykuł

"Przekop" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż o oczekiwaniach mieszkańców Elbląga i miejscowości wokół Zalewu Wiślanego na rozwój gospodarczy tego regionu i przekop na Mierzei Wiślanej, który zapewni bezpośredni kontakt z morzem, bez konieczności przekraczania granicy z Rosją.

Przekop Mierzei Wiślanej.fot. Patryk Kosmider/Shutterstock

Przekop Mierzei Wiślanej. Obawy i nadzieje mieszkańców i inwestorów (Reportaż/Trójka)

Budowa Przekopu Mierzei Wiślanej to sposób na wytyczenie nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańska. Ale aby taki ruch statków był możliwy i jednocześnie nie ograniczał ruchu samochodowego, niezbędne jest wybudowanie m. in. kanału żeglugowego ze śluzą, mostów obrotowych i przestrzeni, z której tym wszystkim będzie można zarządzać, czyli kapitanatu.

Czy ta inwestycja budząca początkowo protesty min. mieszkańców Krynicy Morskiej oraz kontrowersje związane z jej opłacalnością i wpływem na środowisko, ożywi gospodarkę tego regionu. Czy zahamuje odpływ młodzieży do dużych miast. Kto na niej najbardziej skorzysta? Czy Elbląg i jego port wrócą do lat świetności Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej.​

Od 75 do 85 proc. ankietowanych uważa, że kanał żeglugowy będzie miał pozytywny wpływ na warunki życia ludzi na Mierzei Wiślanej, w Elblągu i w małych ośrodkach portowych woj. warmińsko-mazurskiego.

Urząd Morski w Gdyni, który jest inwestorem z ramienia Rządu zapowiedział, że latem przekop będzie czynny.

*** 

Reportaż "Przekop" autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego został wyemitowany w czwartek (13.01) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.