Strona główna > Artykuł

Szczęsna Milli

Studio Reportażu i Dokumentu

 W Polskim Radiu przygotowywała reportaże dla Programów 1 i 3. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia za dzieła, których była autorką współautorką - w tym najważniejszą dla radiowca nagrodę, jaką jest Złoty Mikrofon.

Szczęsna Milli fot. PR/Mirosław Stankiewicz

Szczęsna Milli urodziła się w 1936 roku. Jej ojciec był oficerem w stopniu majora - zastępcą dowódcy stacjonującego w Skierniewicach 26 Pułku Artylerii Lekkiej. Podczas wojny był przetrzymywany w oflagu. Matka natomiast w czasie okupacji działała w podziemiu - w szeregach Armii Krajowej.

Początkowo marzyła, by zostać aktorką. Podczas studiów dziennikarskich, na które poszła po wojnie, specjalizowała się w wiedzy o teatrze. Jednak ostatecznie pochłonęła ją tematyka społeczna.

Jej przygoda z Polskim Radiem zaczęła się w 1959 roku od pracy w redakcji zagranicznej, do której została skierowana, ponieważ znała język francuski i angielski. Następnie trafiła do redakcji ekonomicznej Programu 1 Polskiego Radia, gdzie była sekretarzem. Następnie podjęła współpracę z nowo utworzoną Redakcją Młodzieżową, w ramach której nadawano popularną audycję "Popołudnie z młodością".