Data publikacji:
2022-01-14
Strona główna > Artykuł
"Czy to koniec dubieńskiej mundurówki?" - reportaż Dominika Gila
Studio Reportażu i Dokumentu
Miniony rok był trudny dla społeczności Liceum Ogólnokształcącego w Dubience i mimo protestów zakończył się wszczęciem procedury wygaszenia placówki – jednej z pierwszych szkół mundurowych na Lubelszczyźnie, pioniera profilu straż graniczna. Niegdyś uznawana za najlepszą tego typu w regionie, nie przeprowadzi wrześniowego naboru, a ostatni uczniowie mają opuścić jej mury nie później niż w 2025 roku, czyli po 50. latach od utworzenia.
Czy to koniec dubieńskiej mundurówki? fot. Radio Lublin
Prowadzący ją starosta nie chciał dłużej wykładać publicznych pieniędzy na szkołę, która ma bardzo niskie wyniki w nauce i jest wybierana przez coraz mniej uczniów. Edukację w pierwszej klasie rozpoczęło dziewięciu, tylko jeden z nich z powiatu chełmskiego. Dlatego starosta zaproponował prowadzenie „mundurówki” gminie Dubienka, której podstawówka funkcjonuje w tym samym budynku co powiatowy ogólniak.
Mimo przychylnego stanowiska rady, wójt odmówiła podpisania porozumienia – przekonana, że samorząd nie udźwignie takiego wydatku. Przed świętami Bożego Narodzenia przy akompaniamencie protestujących uczniów, rodziców i grona pedagogicznego radni powiatu chełmskiego niejednogłośnie uchwalili rozpoczęcie wygaszania liceum. Przeciwnicy likwidacji szkoły stworzyli też na Facebooku grupę: NIE!!! Dla likwidacji szkoły mundurowej LO w Dubience.
W audycji wypowiadają się uczniowie i ich rodzice – m.in. Karolina i Magda Soboń, Agnieszka Niedzielska; pracownicy szkoły Marek Bałanda, Marek Celeban; były dyrektor liceum Edward Kotowski; starosta chełmski Piotr Deniszczuk; wójt gminy Dubienka Krystyna Deniusz-Rosiak, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, a także mieszkańcy gminy.
***
Reportaż "Czy to koniec dubieńskiej mundurówki?"Dominika Gila został wyemitowany w piątek (14.01) o godz. 0.35 w Programie 1.