Strona główna > Artykuł

"Czy to koniec dubieńskiej mundurówki?" - reportaż Dominika Gila

Studio Reportażu i Dokumentu

Miniony rok był trudny dla społeczności Liceum Ogólnokształcącego w Dubience i mimo protestów zakończył się wszczęciem procedury wygaszenia placówki – jednej z pierwszych szkół mundurowych na Lubelszczyźnie, pioniera profilu straż graniczna. Niegdyś uznawana za najlepszą tego typu w regionie, nie przeprowadzi wrześniowego naboru, a ostatni uczniowie mają opuścić jej mury nie później niż w 2025 roku, czyli po 50. latach od utworzenia.

Czy to koniec dubieńskiej mundurówki? fot. Radio Lublin

Likwidacja szkoły mundurowej w Dubience (Reportaż w Jedynce)

Prowadzący ją starosta nie chciał dłużej wykładać publicznych pieniędzy na szkołę, która ma bardzo niskie wyniki w nauce i jest wybierana przez coraz mniej uczniów. Edukację w pierwszej klasie rozpoczęło dziewięciu, tylko jeden z nich z powiatu chełmskiego. Dlatego starosta zaproponował prowadzenie „mundurówki” gminie Dubienka, której podstawówka funkcjonuje w tym samym budynku co powiatowy ogólniak.

Mimo przychylnego stanowiska rady, wójt odmówiła podpisania porozumienia – przekonana, że samorząd nie udźwignie takiego wydatku. Przed świętami Bożego Narodzenia przy akompaniamencie protestujących uczniów, rodziców i grona pedagogicznego radni powiatu chełmskiego niejednogłośnie uchwalili rozpoczęcie wygaszania liceum. Przeciwnicy likwidacji szkoły stworzyli też na Facebooku grupę: NIE!!! Dla likwidacji szkoły mundurowej LO w Dubience.

W audycji wypowiadają się uczniowie i ich rodzice – m.in. Karolina i Magda Soboń, Agnieszka Niedzielska; pracownicy szkoły Marek Bałanda, Marek Celeban; były dyrektor liceum Edward Kotowski; starosta chełmski Piotr Deniszczuk; wójt gminy Dubienka Krystyna Deniusz-Rosiak, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, a także mieszkańcy gminy.

***

Reportaż "Czy to koniec dubieńskiej mundurówki?"Dominika Gila został wyemitowany w piątek (14.01) o godz. 0.35 w Programie 1.