Strona główna > Artykuł

Kurs Akademii Radiowej Polskiego Radia. Wiemy, kto odebrał nagrodę za najlepszy reportaż

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż Aleksandry Dobieszewskiej "W życiu nie ma puenty" został wybrany najlepszym w pierwszej edycji kursu na reportażystę. Kurs zorganizowała Akademia Radiowa Polskiego Radia, która kształci przyszłych reporterów, wydawców i realizatorów radiowych. Mecenasem kursu była Polska Fundacja Narodowa.

Reportaż Aleksandry Dobieszewskiej najlepszy w pierwszej edycji kursu na reportażystę Polskiego Radiafot. Cezary Piwowarski/IAR

Aleksandra Dobieszewska w nagrodę odbędzie staż w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

- Ta nagroda to jest spełnienie mojego marzenia, bo od małego marzyłam, by pracować w Polskim Radiu i od kilku lat robię różne rzeczy związane z reportażem. Mój reportaż opowiada historię dwóch bezdomnych, którzy wraz z księdzem wybrali się na wyprawę na kosiarkach do Francji. Przejechali ponad 2 tysiące kilometrów. To wszystko jest inspirowane filmem Dawida Lyncha "Prosta historia", która opowiada trochę podobną historię - powiedziała Aleksandra Dobieszewska.

Dodała, że bardzo cieszy się ze stażu w Polskim Radiu i ma już mnóstwo pomysłów na kolejne reportaże. - Mam nadzieję, że powstaną bardzo wartościowe materiały - powiedziała laureatka.

"Potrzebujemy młodych ludzi z reporterską wrażliwością"

Z kolejnej wspólnej inicjatywy z Polską Fundacją Narodową cieszy się prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Polska Fundacja Narodowa jest mecenasem naszych wydawnictw ikonograficzno fonograficznych, które nazywamy tożsamościowymi, poświęconymi Bitwie Warszawskiej czy 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Polska Fundacją Narodowa i Polskie Radio wspólnie także inicjują i prowadzą akcje poszukiwań archiwów w Polsce i za granicą. Bardzo się cieszę, że także inwestycja w młode talenty bardzo dobrze się rozwija. Potrzebujemy młodych ludzi, którzy mają tę reporterską wrażliwość - podkreśliła Agnieszka Kamińska.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że zostaliśmy współorganizatorem tego wydarzenia, bo to jest rzeczywiście inwestycja po pierwsze w młodzież, po drugie w kadry i nawiązanie do tej jakże niezwykle chlubnej tradycji dobrej szkoły polskiego reportażu, a najlepszy polski reportaż to Polskie Radio - dodał Michał Góras, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Michał Góras (Polska Fundacja Narodowa): to nawiązanie do niezwykle chlubnej tradycji dobrej szkoły polskiego reportażu, a najlepszy polski reportaż to Polskie Radio (IAR)

Warsztaty w Akademii Radiowej

Akademia Radiowa Polskiego Radia działa od 2019 roku. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na duże zainteresowanie młodych ludzi, którzy chcą rozpocząć współpracę z Polskim Radiem.
Oprócz ostatniego kursu na reportażystę Akademia, zrealizowała cztery edycje kursu na reportera radiowego. Zajęcia mają charakter warsztatowy i prowadzone są przez doświadczonych dziennikarzy radiowych, realizatorów i wybitnych specjalistów ze świata nauki i mediów. Po ukończeniu kursu najlepsi uczestnicy otrzymują możliwość dalszej współpracy z Polskim Radiem.

kp