Strona główna > Artykuł

"Ślady reportera" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Odwiedził za życia ponad 100 krajów. ​Za każdym razem, kiedy wyruszał w daleką podróż, zabierał ze sobą klucze do domu. Jak mówił, musiał wiedzieć, że ma dokąd wracać. Był reporterem, historykiem, poetą, fotografem. Urodził się w 1932 roku w Pińsku. Ryszard Kapuściński – bo o nim mowa – zmarł 15 lat temu. 

23 stycznia 2022 roku minęła 15. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiegofot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Ślady reportera" - reportaż Antoniego Rokickiego

– Potrafił cierpliwie słuchać. W momencie, kiedy rozmawiało się z Ryszardem, było się dla niego najważniejszą osobą na świecie… – tak Ryszarda Kapuścińskiego wspomina Blanka Barkan-Popowska, przyjaciółka reportera. 

Wieloletni korespondent Polskiej Agencji Prasowej, autor uznanych książek, zyskiwał sobie rozmówców szczerym uśmiechem i uważnym spojrzeniem. Wspomnieniami związanymi z dziennikarzem dzieli się również Stanisław Zawiśliński - dokumentalista, prezes Fundacji "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego".

23 stycznia minęła 15. rocznica śmierci reportera. I choć w tym roku obchody tej rocznicy nie odbędą się ze względu na pandemię, to kilka miesięcy temu – latem na warszawskim Polu Mokotowskim – odbyło się ciekawe wydarzenie. Uczniowie stołecznych szkół wzięli udział w spacerach „Śladami Ryszarda Kapuścińskiego”, organizowanych przez Bożenę Dudko – asystentkę reportera. Jakie ślady zostawił po sobie dziennikarz…? W reportażu zostaną wykorzystane archiwalne wypowiedzi autora "Imperium".

***

Reportażu autorstwa Antoniego Rokickiego zatytułowanego "Ślady reportera" został wyemitowany w poniedziałek (24.01) od godz. 18.45  na antenie Programu 3.