Data publikacji:
2022-02-04
Strona główna > Artykuł
"Materia nietrwałości" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Jerzy Turbasa fot. Archiwum rodzinne
Siedział w celi z folksdojczem, mistrzem krawieckim i to właśnie od niego posiadł wiedzę o tym zawodzie. Jak wspominał - "musiałem mieć w małym palcu nawet krój kaszkietu czy bryczesów, i to w środku nocy".
Po wyjściu z więzienia i zdaniu egzaminu mistrzowskiego założył w Krakowie Artystyczną Pracownię Krawiecką.
Był mistrzem, nie tylko z tytułu, lecz w pełnym tego słowa znaczeniu. Od pierwszego spotkania "widział" klienta w nowym okryciu. Bezbłędnie doradzał, sugerował wybór kroju, tkaninę, fakturę. Stworzył legendę firmy, w której ubierały się osobowości tworzące historię drugiej połowy XX i początku XXI wieku - laureaci Nagrody Nobla, filmowych Oskarów, wielcy kompozytorzy, literaci, prezydenci.
W jego fraku rozpoczynał swoje międzynarodowe triumfy Krzysztof Penderecki, dyrygowali m.in. Kazimierz Kord, Antoni Witt. Pracownię odwiedzali: Stanisław Lem, Maciej Słomczyński, Czesław Miłosz. Klienci, którzy wkładali garnitur na specjalną okazję, mawiali: "założę Turbasę".
75-letnią tradycję rodzinną kontynuuje z pasją jego syn, który od ponad 30 lat ubiera znane postaci z kręgu nauki, kultury, dyplomacji. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie następnie pracował jako asystent. Zrealizował wiele rezydencji w Warszawie i Krakowie oraz około 40 projektów wnętrz. W firmie ojca rozpoczął pracę w 1986 roku.
Czytaj również:
- Autografy, podpisy i dedykacje od wielkich i sławnych [POSŁUCHAJ]
- "Nasza" kamienica. W pierwszej kamienicy wielopokoleniowej w Polsce
***
Reportaż "Materia nietrwałości" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej został wyemitowany w piątek (4.02) o godz. 0.35 w Programie 1.