Data publikacji:
2022-02-10
Strona główna > Artykuł
"Wygnani z Ojczyzny" - reportaż Macieja Jastrzębskiego
Studio Reportażu i Dokumentu
10 lutego 1940 r. Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej mieszkających na Kresach Wschodnich. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, w trakcie czterech fal deportacji w latach 1940-1941 wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób.
22.11.1940, Polscy zesłańcy, okolice Swierdłowska, ZSRR. Grupa kobiet pracujących przy wyrębie lasu. Na odwrocie podpis: „Pamiątka z Uralu. Świerdłowsk”fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Halina Karny, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/ok_001506_1392292177.jpg.php
Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i od chorób. Niektórzy tułając się po świecie nigdy już nie wrócili do Ojczyzny.
Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. Bohaterka reportażu jako nastoletnia dziewczyna uciekła z rodzicami we wrześniu 1939 r. z płonącej Warszawy do Lwowa. Tam wraz z matką została aresztowana przez NKWD i wsadzona do pociągu jadącego w głąb Związku Radzieckiego.
Po wielomiesięcznej podróży trafiła do jednego z obozów pracy. Gdy w 1941 r. ogłoszono zaciąg do armii generała Władysława Andersa przedostała się do stolicy Uzbekistanu - Taszkientu, a stamtąd z polskimi żołnierzami dotarła do Krasnowodzka i popłynęła do Iranu. Dalej przez Indie do Australii, aby z ewakuującymi się amerykańskimi żołnierzami popłynęła do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiedliła się na stałe.
Zobacz także:
- Rosyjski Memoriał zlikwidowany decyzją Sądu Najwyższego. Reportaż "Strażnicy pamięci"
- Wojna w Gruzji oczami reportera. Reportaż "Ukarani za wolność"
***
Reportaż "Wygnani z Ojczyzny" autorstwa Macieja Jastrzębskiego wyemitowaliśmy w czwartek (10.02) o godz. 18.45 w Trójce.