Data publikacji:
2022-02-14
Strona główna > Artykuł
"Niebajka o śląskim Kopciuszku" - reportaż Magdy Skawińskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Tę nie bajkę można byłoby zacząć tak: kilkuletnia dziewczynka Joanna, półsierota, której matka nie mogła się zająć córką, zostaje oddana do domu Karola Goduli, śląskiego bogacza nazywanego królem cynku.
Jedna ze stron książki "Kopice. Historia utraconego piękna" wydanej przez Muzeum Śląskie. Jest to portret Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla, który po latach odnalazł jej potomek Nicolas zu Stolberg-Stolbergfot. Muzeum Śląskie
Bo właśnie na pozyskiwaniu rud się dorobił. Godula w młodości został napadnięty i oszpecony. Nie założył rodziny, stronił od ludzi. Ludzie z resztą i tak się go bali, być może ze względu na wygląd, być może z powodu charakteru. Podawana opowieść głosi, że mała Joanna podała mu z uśmiechem bukiecik kwiatków. To miało rozczulić Godulę. Postanowił zająć się dziewczynką, zapewnił jej edukację, a potem darował jej cały swój niebagatelny majątek.
Zadbał też w testamencie o opiekunów, którzy znaleźli Joannie znakomitą partię. Została żoną Hansa Ulricha Schaffgotscha, członka znakomitego śląskiego rodu, który wywodził się m.in. księżniczki piastowskiej Barbary Agnieszki. Na miejsce do życia wybrali Kopice na Śląsku, gdzie mieli swój pałac. Z przekazów wiemy, że było to bardzo udane małżeństwo. Joanna i Ulrich nie tylko pomnożyli fortunę Goduli, ale też chętnie się dzielili z potrzebującymi. Fundowali szkoły, domy opieki, sierocińce, kościoły.
Dochowali się czwórki dzieci i wielu wnuków. Ich potomkowie rozsiani są po całym świecie. I pewnie, gdyby nie Maciej Mischok, który jako młody człowiek na przełomie lat 80 i 90 trafił do Kopic, dziś nie wiedzielibyśmy zbyt wiele o Joannie czyli Śląskim Kopciuszku.
***
Reportaż "Niebajka o śląskim Kopciuszku" autorstwa Magdy Skawińskiej został wyemitowany w poniedziałek (14.02) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.