Strona główna > Artykuł

"Dla Olega" - reportaż Ewy Szkurłat (Radio Kraków)

Studio Reportażu i Dokumentu

Ukraiński reżyser Oleg Sencow poinformował w mediach społecznościowych, że będzie bronił swojej ojczyzny w szeregach armii. W 2018 roku Parlament Europejski wręczył mu Nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli. 

Oleg Sentsovfot. PAP/Marcin Gadomski

"Dla Olega" - reportaż Ewy Szkurłat

Ukraiński reżyser Oleg Sencow poinformował w mediach społecznościowych, że będzie bronił swojej ojczyzny w szeregach armii. W 2018 roku Parlament Europejski wręczył mu Nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli. Ukraiński reżyser i obrońca praw człowieka  został wypuszczony na wolność, po pięciu latach wiezienia,  w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą.

Został aresztowany po tym, jak na Placu Niepodległości w Kijowie protestował przeciwko aneksji przez Rosję jego rodzinnego Krymu. Został również Laureatem  nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza . Olega Sencowa wspierają polscy filmowcy.

Operator Bogumił Godfrejów pracował z Sencovem przy jego ostatnim filmie 'Nosorożec",którego premiera odbyła się na ostatnim festiwalu w Wenecji. Zapraszam na reportaż Ewy Szkurłat z Radia Kraków "Dla Olega".

***

Reportaż "Dla Olega" autorstwa Ewy Szkurłat (Radio Kraków) został wyemitowany w środę (2.03) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.