Strona główna > Artykuł

SWIFT. Czym jest system, z którego wykluczono rosyjskie banki?

Jedynka

SWIFT to system używany do rozliczania transakcji finansowych. Ułatwia prowadzenie płatności międzypaństwowych, a co za tym idzie - handlu międzynarodowego. Jest używany przez ponad 11 tys. banków i instytucji finansowych na całym świecie i obsługuje 42 mln informacji dziennie, ułatwiając transakcje warte biliony dolarów.

Najczęściej przez internet robimy zakupyfot. pixabay.com

SWIFT. Czym jest system, z którego wykluczono rosyjskie banki? (Cztery pory roku/Jedynka)

  • Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków, w tym drugi największy bank VTB, z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT i dała im 10 dni na dokończenie otwartych w SWIFT operacji.
  • System SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jest używana przez ponad 11 tys. banków i instytucji finansowych na całym świecie i obsługuje 42 mln informacji dziennie, ułatwiając transakcje warte biliony dolarów.
  • Jak wyjaśnił w audycji "Cztery pory roku" ekspert dr Hubert Gąsiński, wykluczenie z systemu SWIFT najprościej można wyjaśnić tak, że od tej pory nie możemy wykonać żadnego przelewu do Rosji. - Dla przeciętnego Rosjanina to oznacza odcięcie od międzynarodowego systemu finansowego, ubezwłasnowolnienie - dodał.


24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Jej wojska niszczą obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Obywatele tego kraju - przede wszystkim kobiety i dzieci - szukają schronienia poza granicami, głównie w Polsce.

Tę niesprowokowaną i nieuzasadnioną militarną agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę potępiła m.in. Unia Europejska, która domaga się natychmiastowego zaprzestania działań zbrojnych przez Rosję, bezwarunkowego wycofania wszelkich sił i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy oraz pełnego poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy, suwerenności i niezależności w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej.

W związku z sytuacją na Rosję nałożono sankcje. W środę - o czym poinformowała Rada Europejska - w życie weszła decyzja o wykluczeniu niektórych rosyjskich banków z globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Sankcje objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. Dano im 10 dni na dokończenie otwartych w SWIFT operacji.  

Czym jest system SWIFT?

System SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to - jak wytłumaczył w audycji "Cztery pory roku" ekspert dr Hubert Gąsiński - międzynarodowy system płatności, który pozwala na wykonywanie przelewu do dowolnego kraju na świecie, w dowolnej walucie. - Taki komunikator międzybankowy, można w skrócie powiedzieć - dodał.

Jak wskazał dr Gąsiński, wykluczenie z systemu SWIFT najprościej można wyjaśnić tak, że od tej pory nie możemy wykonać żadnego przelewu do Rosji. - Dla przeciętnego Rosjanina to oznacza odcięcie od międzynarodowego systemu finansowego, ubezwłasnowolnienie. Oni nie mają już żadnych praw na światowym rynku finansowym - stwierdził.

Na listę wykluczonych z systemu SWIFT instytucji nie zostały wpisane Sberbank - największy rosyjski bank - ani Gazprombank, ponieważ - jak argumentowano - za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za rosyjską ropę i gaz. Kraje członkowskie UE nadal kupują te zasoby mimo ataku Rosji na Ukrainę. Jaki więc ma sens blokada, jeśli można przesyłać pieniądze między bankami i tak ją obejść? 

- Ważny jest tytuł wykonywanej operacji. Te banki nie zostały zablokowane, by Unia Europejska mogła płacić za ropę i gaz. Jeśli tytuł operacji będzie inny niż "zapłata za gaz" przelew zostanie zablokowany. Próbować przelać pieniądze oczywiście można, ale one nigdzie nie dotrą, wrócą do banku nadawcy - wytłumaczył Gąsiński.


SWIFT. Czym jest system, z którego wykluczono rosyjskie banki? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Hubert Gąsiński (doktor nauk ekonomicznych, wykładowca, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej)

Data emisji: 3.03.2022

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk


baner wiadomości po ukraińsku