Strona główna > Artykuł

"Tu niebo jest inne" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Powinien być szczęśliwy i radosny, ale trwa wojna na Ukrainie. Kilkaset tysięcy kobiet z dziećmi musiało uciekać ze swojego kraju i w momencie przekroczenia granicy całe ich życie legło w gruzach: stały się uchodźczyniami. Większość z nich ma ze sobą tylko to, co zmieściło się w jednej walizce, całe swoje dostatnie życie zostawiły za sobą.

Przyjazd pociągu z uchodźcami z Ukrainy. Pociągiem ze Lwowa przyjechało około 1800 osóbfot. PAP/Łukasz Gągulski

"Tu niebo jest inne" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Wiele z nich nie spodziewało się, że w obcym kraju, w tej dramatycznej sytuacji, czeka na nie tak wielkie wsparcie, pomoc i zrozumienie. Otrzymują je między innymi od polskich kobiet, od których czują ciepło i troskę. Ważna jest pomoc materialna, taka jak nocleg, odzież czy lekarstwa, ale potrzebne są też opiekuńcze ramiona. Spotkania kobiet w drodze, krótkie wspólne chwile zostaną z nimi na zawsze. Czas jest szczególny, ale najważniejsza jest wiara kobiet, że jeszcze będzie normalnie…

Jedną z bohaterek audycji jest Emilia, 22-letnia mieszkanka Jarosławia, matka dwójki małych dzieci. – Nie mogę patrzeć na to, co się dzieje. Powstrzymuję się od płaczu, patrząc na cierpienie ludzi. Te kobiety, dzieci uciekające… – mówi. – Reaguję emocjonalnie, bo sama mam małe dzieci. Trzeba pomóc tu i teraz, bo każdy z nas jest człowiekiem – dodaje.

– Jestem z trójką córeczek i moją mamą. Jestem w szoku, że Polacy tak pomagają – przyznaje Tania, która zatrzymała się w Dworze Hetman w Jarosławiu pod Przemyślem. – Otrzymujemy bezpłatne noclegi, jedzenie. Nigdy nie pomyśleliśmy, że Polacy będą nam tak pomagali. Wierzę, że niedługo wrócimy do domu, ale przyjedziemy tutaj kiedyś na wakacje, a także, by podziękować. A może wy do nas przyjedziecie?

***

Reportaż "To niebo jest inne" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (8 marca) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.