Strona główna > Artykuł

"Punkty graniczne" - reportaż Katarzyny Michalak, Tomasza Najdy i Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Studio Reportażu i Dokumentu

Autorzy reportażu - Katarzyna Michalak, Tomasz Najda i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet - odwiedzili Dołhobyczów, Zosin, Horodło i Hrubieszów. Rozmawiali z włodarzami, urzędnikami, dyrektorami placówek kulturalno-oświatowych, duchownymi i mieszkańcami.

Uchodźcy uciekający przed wojną w Ukrainiefot. PAP/Vitaliy Hrabar

"Punkty graniczne" - reportaż Katarzyny Michalak, Tomasza Najdy i Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Jej wojska niszczą obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Jej obywatele - przede wszystkim kobiety i dzieci - szukają schronienia poza granicami, głównie w Polsce. Do naszego kraju przybyło już ponad 1,2 mln uchodźców. Lubelskie przejścia graniczne przekroczyło niemal 600 tys. osób (stan na 8 marca).

Polsko-ukraińska granica w województwie lubelskim liczy 296 km. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów). 

Autorzy reportażu pt. "Punkty graniczne" - Katarzyna Michalak, Tomasz Najda i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet - odwiedzili Dołhobyczów, Zosin, Horodło i Hrubieszów. Rozmawiali z włodarzami, urzędnikami, dyrektorami placówek kulturalno-oświatowych, duchownymi i mieszkańcami, którzy zmobilizowali wszystkie siły, by tak po prostu, po ludzku, pomóc osobom uciekającym przed wojną.

W reportażu wypowiadają się m.in.: Marta Majewska - burmistrz Hrubieszowa, Monika Podolak i Aneta Klimczak z Urzędu Miasta w Hrubieszowie, Aneta Tywoniuk-Małysz - dyrektorka Szkoły Podstawowej w Łaszczowie, Jan Hajkowski - dyrektor Zespołu Szkół w Horodle, koordynator punku recepcyjnego, Marek Batras - dyrektor Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Krzysztof Świta - proboszcz parafii w Łaszczowie.

Czytaj także:

***

Reportaż "Punkty graniczne" Katarzyny Michalak, Tomasza Najdy i Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet został wyemitowany w piątek (11.03) po godz. 00.30 w Programie 1 Polskiego Radia.