Data publikacji:
2022-03-25
Strona główna > Artykuł
"Ukraińsko-polskie serce" - reportaż Moniki Chrobak
Studio Reportażu i Dokumentu
Czują się zarówno Ukrainkami, jak i Polkami. Yana Demchenko i Ruslana Bushuliak znalazły się w grupie uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie w małopolskich domach. Pierwsza z nich uciekła z ogarniętej wojną Ukrainy.
Protest ukraińskich matek przeciwko rosyjskiej napaści na Ukrainę odbył się na placu Zamkowym w Warszawiefot. PAP/Paweł Supernak
Z Ochtyrki, miasta na wschodzie Ukrainy, a druga z okolic Lwowa. Łączy je nie tylko trudny los, ale też polskie korzenie. Ich przodkowie pochodzili z naszego kraju. W czasie II wojny światowej zostali przesiedleni na Kresy Wschodnie. W Polsce czuję się jak w domu, tu chciałabym zostać razem ze swoimi dziećmi - mówi Yana.
- Głęboko czułam w sercu, że jestem pół Ukrainka, pół Polka - dopowiada Ruslana. Docenia naszą gościnność, kulturę czy piękne krajobrazy. - Tu jest spokojnie i bezpiecznie, mimo to po wojnie chciałabym wrócić do swoich bliskich na Ukrainie, bo tam czuję się najlepiej - dodaje.
Uchodźcy wojenni w Polsce
Z rozpoczęciem działań wojennych tysiące Ukraińców skierowało się do zachodnich granic swego państwa. Już pierwszego dnia konfliktu na przejściach granicznych z Polską, Słowacją, Węgrami, Mołdawią i Rumunią powstały kolejki pojazdów i pieszych. Większość uchodźców to kobiety i dzieci. W związku z wprowadzeniem stanu wojennego mężczyzn obywatelstwa ukraińskiego w wieku od 18 do 60 lat obowiązuje zakaz wyjazdu z kraju.
Według danych UNHCR do 23 marca Ukrainę opuściło 3 675 000 osób, z czego 2 174 000 udało się do Polski, 564 tys. do Rumunii, 374 tys. do Mołdawii, 331 tys. na Węgry, 271 tys. do Rosji, 260 tys. na Słowację. Uchodźcy w Mołdawii i Rumunii w niewielkiej części starali się o status uchodźcy – większość planowała dostać się do Czech i Polski
Na polsko-ukraińskich przejściach granicznych ruch odbywa się na bieżąco. Część z uchodźców chce tu zostać na stałe.
Czytaj również:
- Reportaż o uchodźcach i "30 latach życia w pięciu plecakach" [POSŁUCHAJ]
- "Chcę wrócić do domu" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego przy współpracy Doroty Bonieckiej-Górny
***
Reportaż "Ukraińsko-polskie serce" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w piątek (25.03) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.
IAR/ans