Strona główna > Artykuł

"Staszek, czyli wielkie serducho" - audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. W 1953 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach, w którym występował do 1972 roku. W 1971 został w Katowicach uhonorowany Srebrną Maską.

Stanisław Brudnyfot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Staszek, czyli wielkie serducho" - audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej

W 2008 otrzymał nagrodę za aktorską rolę męską Jozuego Carvila w słuchowisku Jutro na podstawie dramatu Josepha Conrada w reżyserii Julii Wernio, zgłoszonym przez Program 1 Polskiego Radia. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Studio, z którym związany jest do dziś. W swoim dorobku ma ponad sto dwadzieścia ról teatralnych.

Grał u wielu wybitnych reżyserów, takich jak Jerzy Jarocki, Lidia Zamkow, Józef Szajna czy Jerzy Grzegorzewski. Współpracował m.in. z Henrykiem Baranowskim, Jerzym Kaliną, Mariuszem Trelińskim, Piotrem Cieplakiem, Oskarasem Koršunovasem i Agnieszką Glińską. Stworzył także wiele wspaniałych kreacji w filmach (m.in. u Piotra Dumały, Władysława Pasikowskiego, Andrzeja Wajdy) i w Teatrze Telewizji.

W Teatrze Polskiego Radia wystąpił w ok. stu pięćdziesięciu spektaklach, za co otrzymał nagrodę specjalną dla wybitnych postaci kultury Splendor Splendorów. W 2010 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2017 roku zdobył nagrodę za najlepszą rolę męską w słuchowisku "Ten jeden moment przed świtem" na XVII Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. W 2021 roku otrzymał Nagrodę Honorową za rolę w słuchowiskach "Ostatni list" i "Nieznany żołnierz" na 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" w Zamościu. 

W audycji wystąpią min. Anna Seniuk, Andrzej Brzoska, Kazimierz Kaczor i Janusz Kukuła. Usłyszymy także fragmenty najwybitniejszych ról Pana Stanisława. 

***

Audycja dokumentalna "Staszek, czyli wielkie serducho" autorstwa Ewy Michałowskiej została wyemitowana we wtorek (29.03) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.