Data publikacji:
2022-03-31
Strona główna > Artykuł
"Dokumentaliści" - reportaż Joanny Bogusławskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Archiwum Polskiego Radia to niewyczerpana skarbnica słowa i dźwięku. Korzystają z niego wszyscy dziennikarze Polskiego Radia. Jak wygląda praca redaktora dokumentalisty w archiwum Polskiego Radia. Nie jest to łatwy zawód i nie każdy ma kompetencje, by go wykonywać.
Elżbieta Berus-Tomaszewska w Archiwum Polskiego Radia. fot. Wojciech Kusiński / Polskie Radio
Potrzebna jest dociekliwość, umiejętność sięgania do źródeł, ponieważ nie wszystko jest dostępne na podstawie bezpośrednio dostępnych materiałów. Na pewno potrzebna jest też cierpliwość. To jest trochę taka praca naukowa i nie każdy się w tym odnajduje.
W reportażu wykorzystano fragmenty nagrań archiwalnych Programu Trzeciego, który 1 kwietnia 1962 roku rozpoczął nadawanie.
Na falach Programu 3 pojawiły się gatunki muzyczne, których nie było na pozostałych antenach Polskiego Radia: big beat czy rock’n’roll. By zdobyć płyty z niedostępną wówczas w kraju muzyką, dziennikarze musieli wykazywać się nie lada kreatywnością. Płyty przywozili sportowcy, stewardessy, koledzy po fachu z zagranicznych rozgłośni. Już roku po powstaniu Programu 3 wystartował Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.
Zasoby Archiwum powstawały wraz z historią Polskiego Radia. W kolekcji nagrań zawiera się także tradycja transmisji wydarzeń – politycznych, społecznych, kulturalnych i sportowych, sięgająca początków polskiej radiofonii. Doniosłe znaczenie mają również zbiory muzyczne, ściśle związane z historią radiowej anteny. Przez dziesięciolecia rejestrowane były występy wybitnych artystów przed mikrofonem PR. Baza danych systematycznie się wzbogaca - codziennie archiwizowane są wybrane pozycje programu radiowego.
***
Reportaż "Dokumentaliści" autorstwa Joanny Bogusławskiej został wyemitowany w czwartek (31.03) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.