Strona główna > Artykuł

"Prawie-Teksas ojczulka Łukasiewicza" - reportaż Jakuba Tarki

Studio Reportażu i Dokumentu

Zapraszamy na audycję dokumentalną o Ignacym Łukasiewiczu - wybitnym Polaku, pionierze przemysłu naftowego w Europie, wynalazcy lampy naftowej, patronie roku 2022. 

Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), polski chemik, farmaceuta i przedsiębiorca ormiańskiego pochodzenia, wynalazca lampy naftowejfot. PAP/CAF - reprodukcja

"Prawie-Teksas ojczulka Łukasiewicza" - reportaż Jakuba Tarki

8 marca minęła 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza. Był naukowcem, filantropem, przedsiębiorcą, społecznikiem, wynalazcą, założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej (Bóbrka koło Krosna).

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Ignacego Łukasiewicza. "Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność wywarła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata" – głosi uchwała Sejmu.

Ignacy Łukasiewicz (1822-1882) był wynalazcą lampy naftowej i pionierem petrochemii. Twórca przemysłu naftowego nie ograniczał swojej działalności do spraw biznesowych. Był też społecznikiem. Już w młodości Łukasiewicz związał się z organizacjami niepodległościowymi. Jako dojrzały człowiek, pod koniec życia został wybrany do Sejmu Galicyjskiego.

Wynalazek Łukasiewicza wyparła żarówka elektryczna Edisona, opatentowana w 1879 roku. Jednak na prekursorskich dokonaniach polskiego naukowca opiera się niemal całkowicie historia rozwoju w XX wieku.

W 2018 roku kopalnia ropy naftowej w Bóbrce (założona przez Łukasiewicza w 1854 roku, funkcjonuje do dziś) została wpisana na listę pomników historii w ramach akcji "100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości". Obecnie oczekuje na wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową.

***

Reportaż "Prawie-Teksas ojczulka Łukasiewicza" autorstwa Jakuba Tarki został wyemitowany w niedzielę (3.04) o godz. 17.10 w Programie 1.