Strona główna > Artykuł

"Płyniemy razem" - reportaż Hanny Tracz

Studio Reportażu i Dokumentu

Agnieszka Kobus-Zawojska polska wioślarka zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego w czwórce podwójnej kobiet. Mistrzyni świata i Europy w tejże dyscyplinie. Zawodniczka AZS-AWF Warszawa. W świetle wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, pomogła swojej rywalce z Ukrainy Olenie Buryak. Olena jest rekordzistką świata na ergometrze wioślarskim i mistrzynią Europy w czwórce podwójnej kobiet.

Wioślarka Agnieszka Kobus-Zawojska z nagrodą dla najlepszego sportowca stolicy w 2021 roku podczas XXII Gali Mistrzów Sportu Warszawyfot. PAP/Leszek Szymański

"Płyniemy razem" - reportaż Hanny Tracz

Od pierwszych dni napadu Rosji na Ukrainę nasza wioślarka pozostawała z nią w ciągłym kontakcie  - Agnieszka pisała do mnie prawie co godzinę. Pytała mnie czy wszystko w porządku, czy jestem bezpieczna  - wspomina Olena. W parę dni po najeździe armii rosyjskiej ukraińska wioślarka była zmuszona uciekać ze swojej ojczyzny.

Schronienie znalazła w Warszawie, gdzie czekała już na jej przyjazd Agnieszka. Obie wioślarki do tego momentu znały się tylko przelotnie z licznych zawodów, a ich kontakt ograniczał się do powitań czy gratulacji. - To była normalna, sportowa, zdrowa rywalizacja, ale bez jakiejś tam przyjaźni - opowiada Agnieszka. Jednak w obliczu wojny nasza olimpijka zrobiła wszystko by pomóc swojej rywalce i jej bliskim.

Jak twierdzi Agnieszka "[...]wojnę toczy się tylko na arenach sportowych.”. W tej chwili Olena mieszka w Warszawie, wraz ze swoją mamą, swoją córką chrzestną, matką swojej córki chrzestnej i ich psem. Zarówno Agnieszka jak i Olena cały czas robią bardzo wiele, żeby pomagać rodakom Ukrainki. Parę tygodni temu były sobie one prawie obcymi osobami, dziś nazywają się już przyjaciółkami.

***

Reportaż "Płyniemy razem" autorstwa Hanny Tracz został wyemitowany w poniedziałek (4.04) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.