Strona główna > Artykuł

"Palmy rekordzistki" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Słyną w całej Polsce nie tylko z bogatego zdobienia, według tradycyjnych zwyczajów, ale przede wszystkim z niezwykłej wysokości. Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią w Lipnicy Murowanej wraca konkurs palm wielkanocnych z dostępem dla publiczności. 

Palmy wielkanocne na Rynku w Lipnicy Murowanejfot. PAP/Łukasz Gągulski

"Palmy rekordzistki" - reportaż Moniki Chrobak

To ponad 60-letnia tradycja w tej miejscowości. Mieszkańcy konkurują ze sobą długością palm, niektóre z nich osiągają wysokość nawet ponad 30 metrów. Kto zostanie tegorocznym zwycięzcą, rozstrzygnie się w Niedzielę Palmową. 

***

Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Podczas liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu.

Święcenie własnoręcznie wykonanych palm w rozbudowanej formie zachowało się m.in. na Kurpiach w parafii Lipniki oraz Łyse, a także w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej. W wielu miejscowościach odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów (wymóg konkursowy – muszą samodzielnie stać). Palmy wykonuje się z różnych materiałów, wykonując rozmaite elementy dekoracyjne.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem

Palmy tworzone są z witek wierzbowych, gdyż wierzba jest drzewem, które wiosną najwcześniej budzi się do życia, a w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. 

Czytaj również: 

***

Reportaż "Palmy rekordzistki" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w piątek (8.04) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.