Strona główna > Artykuł

"W morzu obojętności" - reportaż Ewy Michałowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

W niedzielę nagle odeszła od nas nasza koleżanka radiowa - Ewa Michałowska. Prezentujemy jej ostatni reportaż, który przygotowała kilka dni temu.

Ewa Michałowskafot. SRiD

"W morzu obojętności" - reportaż Ewy Michałowskiej

Wielki tydzień sprzyja rozważaniom nad kondycją społeczeństwa. Pamiętamy opowieść o dwóch łotrach na krzyżu...

To wszystko wydaje się tak odległe i wręcz nierealne. Jednak, kiedy rozejrzymy się wokoło, możemy zobaczyć, ilu jest wśród nas ludzi zagubionych, ludzi którzy zbłądzili. Warto zastanowić się, czy wynikało to tylko z ich złego charakteru, czy też przyczyniły się do tego jeszcze inne powody.

Weźmy na przykład młodych ludzi, którzy z powodu konfliktu z prawem trafili do zakładu poprawczego. Jedni dopuszczali się kradzieży, inni brali udział w bójkach, pobiciach. Zdarzały się też przypadki zabójstw. Nie chodzi oto, by ich "wybielać", bo skoro otrzymali taką karę, to zapewne na nią zasłużyli. Problem jest w tym, że bardzo często my, dorośli – rodzice, nauczyciele, wychowawcy – pozostajemy w pewnym sensie obojętni na "krzyk duszy" młodego pokolenia. Gdy okres "burzy i naporu" napotka lekceważenie ze strony dorosłych – skutki mogą być wręcz tragiczne.

Wkrótce Święta Wielkanocne. Zasiądziemy do stołu, który niech nie będzie tylko okazją do spożycia mniej czy bardziej wystawnego posiłku.

W tym czasie warto zastanowić się, dlaczego nasze dziecko zachowuje się inaczej, jest sfrustrowane i zestresowane. Nie ma pewności, że natychmiast się przed nami otworzy, ale nie ulega wątpliwości, że trzeba próbować. Gdyby nam nie udało się pomóc, są przecież jeszcze profesjonalne służby. Często, by zapobiec tragedii wystarczy tonącym w "morzu obojętności" podać wyciągniętą dłoń...

***

Reportaż "W morzu obojętności" autorstwa Ewy Michałowskiej został wyemitowany we wtorek (12.04) o godz. 21.10 na antenie Czwórki.