Data publikacji:
2022-04-20
Strona główna > Artykuł
"Zło nie ma ostatniego słowa" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Wojna na Ukrainie przewartościowała wiele spraw, nie tylko w samych Ukraińcach, ale też wśród nas samych, ludziach, którzy z przerażeniem obserwują to, co się dzieje za wschodnią granicą.
Uchodźcy wojenni na liturgii prawosławnej w Niedzielę Palmową w ukraińskiej parafii greckokatolickiej pw. Ofiarowania Pańskiego w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Łodzifot. PAP/Grzegorz Michałowski
Do Polski przyjechało już ponad 2,5 miliona uchodźców. Przede wszystkim kobiety i dzieci. Potrzebują mieszkania, jedzenia i wsparcia w tej trudnej dla nich sytuacji. Dla wielu wiara i kościół jest tym oparciem, które potrafi dać ukojenie i nadzieję. Ukraina, mimo że zdecydowana większość jej mieszkańców wyznaje prawosławie, nie zalicza się do krajów tak jednowyznaniowych jak nasza ojczyzna. Najwięcej ukraińskich migrantów i uchodźców uczęszcza w Polsce albo do parafii prawosławnych, albo greckokatolickich.
Wojna na Ukrainie zmobilizowała też stałych parafian do pomocy, ale msza i liturgia dla przybyłych jest równie ważna jak chleb. Zbliżają się ważne dla chrześcijan święta, z natury bardzo rodzinnie obchodzone, a oni są ludźmi bez domu, w żałobie i w traumie. O co się modlą, jak wiara pomaga im przetrwać trudny czas - o tym w reportażu.
***
Inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Rosję, stanowiąca eskalację trwającej od 2014 roku wojny. Została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.
Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021. W lutym 2022 przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe na Białorusi wspólne z siłami zbrojnymi tego kraju, po których wojska rosyjskie nie wróciły już do Rosji.
Czytaj również:
- Przymusowe wywózki z Mariupola. Rosjanie uprowadzili ponad setkę dzieci
- Wojna na Ukrainie a dyplomacja w wydaniu Kremla. Politolog z UMCS: to typowe "zagranie pod publiczkę"
***
Reportaż "Zło nie ma ostatniego słowa" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (19.04) o godz. 23.10 w Programie 1.