Data publikacji:
2022-04-19
Strona główna > Artykuł
"Zakryte-odkryte" - reportaż Jakuba Tarki
Studio Reportażu i Dokumentu
W dzień 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04) w radiowej Jedynce nadaliśmy reportaż "Zakryte-odkryte" Jakuba Tarki. Impulsem do jego powstania była wystawa "Kryjówki. Architektura przetrwania" w warszawskiej Zachęcie.
Wystawa pt. "Kryjówki. Architektura przetrwania" autorstwa Natalii Romik. Ekspozycja prezentuje artystyczne interpretacje kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustufot. PAP/Albert Zawada
Temat Polaków ukrywających Żydów w czasie II wojny światowej jest nam dobrze znany. Przez lata powstało wiele książek, audycji, relacji o Sprawiedliwych i ludziach przez nich uratowanych. Mało natomiast mówi się o materialnych, namacalnych śladach działalności ratowania – kryjówkach.
Nie chodzi tylko o strychy czy skrytki pod podłogą. Inwencja w tworzeniu kryjówek była ogromna. Żydzi byli ukrywani lub ukrywali się w ziemiankach, jaskiniach, na cmentarzach, a nawet w drzewach. Czy po dziesiątkach lat od zakończenia wojny skrytki te nadal istnieją?
Okazuje się, że wiele z nich się zachowało. Odkrywają je od paru lat i upamiętniają dr Natalia Romik i dr Aleksandra Janus. Niedawno w Galerii Narodowej Zachęta otwarto wystawę, która upamiętnia "architekturę przetrwania" i determinację zarówno ukrywających, jak i ukrywających się.
Czytaj również:
- Polacy i Żydzi w obliczu Holokaustu. Reportaż Jakuba Tarki "Wspólny wątek życia"
- Bohater ratujący Żydów. Posłuchaj jego historii w reportażu Polskiego Radia
***
Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. W salach wystawowych Zachęty prezentowane są lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy. Formom rzeźbiarskim towarzyszy wystawa prezentująca efekty interdyscyplinarnych badań przeprowadzonych przez Natalię Romik i Aleksandrę Janus wraz z zespołem antropolożek, historyczek, archeologów i miejskich odkrywców.
[Źródło: zachęta.art.pl]
***
Reportaż "Zakryte-odkryte" autorstwa Jakuba Tarki został wyemitowany we wtorek (19.04) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.