Strona główna > Artykuł

"Trzeba mieć marzenia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Tadeusza Łysiak jest absolwentem Wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a później studiował reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Przed "Sukienką", zrealizował inny krótki metraż – film "Techno" (2017).

Tadeusz Łysiak o oscarowej nominacji i filmie "Sukienka" fot. PAP/Albert Zawada

"Trzeba mieć marzenia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Już ta opowieść o 60-letnim rolniku, który samotnie opiekuje się swoją chorą na Alzheimera żoną. Ten film wrócił na młodego twórcę oczy krytyków. Tadeusz jest laureatem nagrody "Odkrywczego Oka" podczas festiwalu filmów polskich w Chicago. Uczestniczył też w prestiżowym programie FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema w ramach Eastern Promises przy festiwalu w Karlowych Warach.

I miał szansę na Oscara za najlepszy film w kategorii krótkiego metrażu w 2022 roku za film "Sukienka". Jego dziadkiem jest  Waldemar Łysiak – historyk sztuki i architekt, pisarz,  publicysta, znawca tematyki napoleońskiej. Dlaczego zdecydował się na to, aby zostać reżyserem? O tym opowie w reportażu...

***

Reportaż "Trzeba mieć marzenia" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w środę (20.04) o godz. 21.10 na antenie Czwórki.