Strona główna > Artykuł

"Szkoła" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Jeszcze w końcu kwietnia, na warszawskim Służewcu, zacznie działać ukraińska szkoła. Placówka zajmie całe piętro biurowca, przy ulicy Postępu. 1,2 tys. m kw, 11 klas które będą nauczały w programie obowiązującym w Ukrainie.

W końcu kwietnia, na warszawskim Służewcu, zacznie działać ukraińska szkoła. Na zdjęciu wolontariusze pomagający w przygotowaniach fot. Grażyna Wielowieyska

"Szkoła" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

To oddolna inicjatywa, inicjatorką akcji jest Magda Garncarek, autorka projektu "Otwarte szkoły", miejsca użyczył nieodpłatnie, w jednym ze swoich budynków, znany na warszawskim rynku inwestor. Wziął tez na siebie opłaty za media w czasie funkcjonowania szkoły.

Nad przystosowaniem powierzchni do nowej funkcji, również za darmo, pracowali architekci z pracowni XY-studio. Wyposażenie pochodzi z darów rożnych instytucji. Wspaniały mural zdobiący hol z szatnią, wykonało małżeństwo artystów malarzy z Krakowa - Anna Wardęga-Czaja i Marcin Czaja.

W szkole będzie się mogło uczyć 120 dzieci. Chodzi o możliwość kontynuowania nauki i ukończenia klas, wg systemu ukraińskiego. Nauczycielami będą osoby z Ukrainy, które przyjechały po wybuchu wojny do Polski ale również nauczyciele ukraińscy, którzy pracują  w istniejącej od kilku lat, działającej pod patronatem ambasady, Materenki, szkoły ukraińskiej. Powstająca szkoła będzie  jej filią.

Tworzenie szkół ukraińskich w Polsce to gest pomocy Ukraińcom, ale opłaca się wszystkim stronom. Jest to wyjście naprzeciw potrzebom dzieci, których rodziny wrócą na Ukrainę.

Autorom projektu marzy się by w wakacje samorządy udostępniły część szkół na potrzeby ukraińskich dzieci, które  w lecie nigdzie nie wyjadą. Umożliwiłoby to większej ilości dzieci, skończyć  klasę w ich systemie.

Tymczasem do uruchomienia ukraińskiej szkoły przygotowuje się też Klub Inteligencji Katolickiej, który ma nauczycieli a teraz szuka miejsca.

***

Reportaż "Szkoła" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej został wyemitowany w czwartek (28.04) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.