Strona główna > Artykuł

Jak skupić się na pracy lub nauce, gdy wokół jest głośno?

Jedynka

Hałasem jest to niepożądany dźwięk, który może wywoływać nieprzyjemne wrażenie i przeszkadzać nam w pracy czy wypoczynku. Jak się skupić na codziennych czynnościach, gdy wokół moc odgłosów?

Jak skupić się na pracy, gdy przeszkadza nam hałas?fot. Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Praca zdalna w domu a hałas za ścianą

Hałas jest subiektywnym pojęciem, ponieważ dany dźwięk może być odbierany przez jedną osobę już jako hałas, natomiast innej dźwięk ten może nie przeszkadzać. Jak radzić sobie w sytuacjach, w których hałas będzie przeszkadzał w wykonywaniu codziennych obowiązków? - Część z nas pracuje w domu i tym samym nie chce słyszeć odgłosów zza ściany. Jeżeli jest to praca, która wymaga od nas koncentracji i uwagi, to należy założyć wygłuszające słuchawki lub włączyć sobie muzykę instrumentalną bez słów - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Alina Matlakiewicz, psycholog ekonomiczny, trener biznesu z Wyższej Szkoły Biznesu w Toruniu. - Kiedy mamy wykonać pracę, najlepiej zrobić konkretny plan pod presją czasu, bo doskonale wiemy, że kiedy pracujemy pod presją, to szybciej funkcjonujemy i szybciej się mobilizujemy - radzi. 

Zdaniem gościa Jedynki kluczem do owego zagadnienia jest motywacja. - Im więcej wewnętrznie się przygotujemy, tym łatwiej będzie nam realizować zewnętrzne to, co nas zawodzi ze względu na hałas - tłumaczy. 


Jak skupić się na pracy lub nauce, gdy wokół jest głośno? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Uodpornienie na bodźce zewnętrzne 

Wiele osób potrafi pracować tylko i wyłącznie w zupełnej ciszy i spokoju, więc każdy bodziec zewnętrzny może wywoływać zdekoncentrowanie. - W przypadku, gdy nie mamy możliwości znalezienia cichej przestrzeni, to jedyne co nam pozostaje, to popracowanie nad swoim hałasem wewnętrznym, czyli nawykami, które mamy, ponieważ nawyki można zawsze zmienić - podkreśla dr Alina Matlakiewicz. - Ludzie przyzwyczajają się do pewnych kwestii, np. że muzyka musi być włączona w trakcie pracy albo że musi panować absolutna cisza - tłumaczy ekspert. - Zachęcam do tego, żeby powoli wprowadzać elementy odgłosów w domu. Nasza rzeczywistość pracownicza lub ta związana z funkcjonowaniem w szkole wypełniona jest różnymi odgłosami, harmidrem i dlatego uodparnianie się na bodźce jest bardzo ważnym elementem - dodaje. 


szkodliwy hałas

***

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: dr Alina Matlakiewicz (psycholog ekonomiczny, trener biznesu, Wyższa Szkoła Biznesu w Toruniu)

Data emisji: 9.05.2022 r. 

Godzina emisji: 11.19

ans