Strona główna > Artykuł

Nie żyje Ignacy Gogolewski. Reportaż "Jubilat" Doroty Bonieckiej - Górny

Studio Reportażu i Dokumentu

Wczoraj zmarł Ignacy Gogolewski miał 91. Debiutował rolą Demetriusza w przedstawieniu PWST "Sen nocy letniej" Williama Szekspira, w reżyserii Jana Kreczmara (premiera 26 stycznia 1953). 

Ignacy Gogolewski w dorobku artystycznym miał ponad 130 kreacji teatralnych, niemal 100 w Teatrze Telewizji oraz kilkadziesiąt ról filmowychfot. Polskie Radio

"Jubilat" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Pierwszą rolą w zawodowym teatrze był Sekretarz w "Lalce" Bolesława Prusa w reż. Bronisława Dąbrowskiego (Teatr Polski w Warszawie, 1 stycznia 1954), jednak prawdziwy rozgłos przyniosła mu rola Gustawa w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reż. Aleksandra Bardiniego w 1955 roku w warszawskim Teatrze Polskim, który był wtedy najważniejszą i najbardziej prestiżową sceną w kraju. 
Jakim człowiekiem był Ignacy Gogolewski, jakie pasje miał, czego się bał, a co go bawiło, jakie lekcje odebrał od życia? Nagranie zrealizowano 11 lat temu przy 80-leciu aktora.

***

Reportaż "Jubilat" autorstwa Doroty Bonieckiej-Górny został wyemitowany we wtorek (17.05) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.