Data publikacji:
2022-05-24
Strona główna > Artykuł
"Zdawać czy nie" - reportaż Julii Rozbieckiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Masz czternaście lat, kończysz właśnie szkołę podstawową lub szkołę artystyczną. Pewnego dnia jak co dzień wstajesz rano, ale do szkoły zabierasz ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym atramentem. I legitymację. Bo czeka cię właśnie pierwszy ważny szkolny egzamin.
Przed ósmoklasistami pierwszy poważny egzaminfot. Shutterstock/Lincoln Beddoe
24 maja b.r. uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej wezmą udział w egzaminie ósmoklasisty. Egzamin ten ma sprawdzać umiejętności i wiedzę ucznia określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Przez trzy kolejne dni dzieci napiszą sprawdzian z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka nowożytnego.
W tym roku do zdających dołączą dzieci, które do Polski przyjechały z Ukrainy. Pojawiły się wątpliwości dotyczące formy zdawania tego sprawdzianu przez dzieci uchodźców. Trzeba zmienić przepisy i wypracować taką formę egzaminu, żeby dzieci z Ukrainy miały równe szanse w dostępie do edukacji, bo sytuacja jest wyjątkowa - postulują przeciwnicy obecnych przepisów egzaminacyjnych. - Nie będziemy niczego zmieniać, nasze egzaminy odbywają się zgodnie z europejskimi konwencjami - odpowiada Marcin Smolik - dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyskusja trwa. A dzieci czekają.
Daniel też ma czternaście lat. Miesiąc temu przyjechała z mamą i siostrą spod Odessy. Chciała zdawać ten majowy egzamin, ale na razie mozolnie składa litery w zdania. Bo po polsku nie rozumie prawie nic. Po wakacjach bardzo chce chodzić do polskiej dobrej szkoły. A jeśli pilnie będzie uczyć się polskiego, to może się uda.
***
Reportaż "Zdawać czy nie?" autorstwa Julii Rozbieckiej został wyemitowany we wtorek (24.05) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.