Data publikacji:
2022-05-26
Strona główna > Artykuł
"Wolniej" - reportaż Antoniego Rokickiego
Studio Reportażu i Dokumentu
Jak ostatnie podwyżki cen mandatów wpłynęły na jazdę kierowców? Czy jest bezpieczniej? Co robić, będąc młodym kierowcą, który dopiero rozpoczyna samodzielną jazdę – tuż po zdanym egzaminie?
Zdjęcie ilustracyjne/fot. Grand Warszawski/ Shutterstock
Taryfikator mandatów uległ zmianie 1 stycznia bieżącego roku. – Najwyższy mandat wynosił 500 zł, w tej chwili, przy zbiegu wykroczeń podczas służby, może być to mandat w wysokości nawet 6 tysięcy złotych – wyjaśnia komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjant, zapytany o liczbę wypadków w pierwszym kwartale 2022 roku, odpowiada, że liczba ta (w odniesieniu do ubiegłego roku), nieco wzrosła i wynosi: 4 136 (w I kwartale 2021 roku – 3 695). Przy analizie tych danych, należy jednak uwzględnić wzmożony ruch na naszych ulicach, spowodowany m.in. dużym napływem uchodźców w ostatnich miesiącach.
Jak tłumaczą funkcjonariusze pracujący w patrolu ruchu drogowego, obecny taryfikator mandatów nie przewiduje tzw. “widełek” w wysokości mandatu. Przykładowo, za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h kierowca zapłaci dziś 800 złotych. Przed 1 stycznia policjant mógł wystawić mandat w wysokości: od 200 do 300 złotych. Inny przykład, kierowca poruszał się z prędkością o 44 km/h za szybko, obecnie musi zapłacić 1000 zł. Pół roku temu mandat wynosiłby od 300 do 400 złotych.
I choć wysokość obecnych mandatów budzi sprzeciw wielu kierowców, komisarz Robert Opas podkreśla, że w tych najwyżej taryfikowanych wykroczeniach są już zauważalne ogromne spadki – kierowcy znacznie rzadziej popełniają wykroczenia, takie jak: jazda "pod prąd" na autostradzie czy drodze ekspresowej.
Andrzej Grabowski, instruktor nauki jazdy z Warszawy, zgadza się ze stwierdzeniem, że kierowcy jeżdżą w ostatnich miesiącach nieco bezpieczniej, np. częściej ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych. Kursanci, którzy rozpoczynają przygodę z motoryzacją, od początku są uczeni tzw. dobrych praktyk. – Dla nich to naturalne. Wkraczają w rynek motoryzacyjny i od razu są uczeni prawidłowych postaw. Starszym kierowcom trudno przyzwyczaić się do tego, że mają jeździć wolniej, mają częściej patrzeć na licznik i zwracać też uwagę na to, co dzieje się w okolicy przejścia dla pieszych… – zauważa instruktor z piętnastoletnim stażem pracy.
W reportażu wystąpili m.in.: komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji; Andrzej Grabowski – instruktor nauki jazdy z OSK WRC Andrzej Grabowski; Marta – kursantka prawa jazdy z Łomży; patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
***
Reportaż "Wolniej" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w środę (25 maja) o godz. 18.45 na antenie Trójki.