Strona główna > Artykuł

"Moja nieznana ojczyzna" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Shushanik Brown ma 27 lat, urodziła się i wychowywała w Polsce. Jej rodzice pochodzą z Armenii. Przez wiele lat pracowali i mieszkali w Elblągu, gdzie prowadzili własny biznes.

Shushanik Brownfot. .Shushanik Brown

"Moja nieznana ojczyzna" - reportaż Antoniego Rokickiego

Dwanaście lat temu wyprowadzili się do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczęli życie na nowo. Shushanik za Oceanem rozpoczęła przygodę z fotografią. Po ukończeniu szkoły średniej założyła własną firmę i od tej pory fotografuje śluby, jeżdżąc z nowożeńcami po całym świecie. W pandemii koronawirusa poczuła, że nadszedł czas, aby zrealizować  projekt o społecznym charakterze. Zdecydowała, że odwiedzi swoją pierwszą ojczyznę - Armenię, po to, aby udokumentować zachodzące tam zmiany: społeczne, psychologiczne, polityczne. Projekt nazwała "Ojczyzna, której nigdy nie miałam".

Odbyła już podróż po Armenii, jednak planuje w tym roku powrót. Shushanik zamierza zrobić swoim rodakom portrety. Bohaterowie jej fotografii to osoby w różnym wieku, z różnych stron Armenii. Młoda artystka chce im również zadać kilka ważnych pytań. Jedno z nich brzmi: "Co chciałbyś powiedzieć o Armenii tym, którzy są Ormianami, ale nigdy nie odwiedzili swojej ojczyzny...?".

W reportażu Shushanik opowie o drodze poznawania korzeni własnej rodziny. Czy łatwo jest być Ormianką, Polką i Amerykanką...?

***

Reportaż "Moja nieznana ojczyzna", który przygotował Antoni Rokicki został wyemitowany w poniedziałek (30.05) o godz. 21.10 na antenie Czwórki.