Strona główna > Artykuł

"Mierzyć się ze sobą" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Julita Ilczyszyn jest nauczycielką, wielokrotnie startowała w maratonach m.in przebiegła Saharę, tym razem  przebiegła pustynie Namib. Chce  zostać pierwszą Polką, która przebiegnie cztery pustynie , Namibia, Kaukaz, Atacama, Antarktyda, każda na dystansie 250km.

Julita Ilczyszyn na Pustyni Namibfot. Thiago Diz

Na pustyni Namib biegła w ekstremalnej temperaturze 57 stopni. W przygotowaniach do biegu pomagał jej Marek Rybiec, który przebiegł już cztery pustynie. Pokazał jej jak dobrze się przygotować i z czym będzie musiała się zmierzyć.

Marek Rybiec, od lat związany jest z sektorem inwestycji finansowych w 2018 roku przebiegł cztery pustynie, każdą na innym kontynencie. Po piaskach pustyni w Namibii, kamieniach pustyni Gobi, skałach pustyni Atakamy i lodzie Antarktydy. Jego sportowym dokonaniom towarzyszyło wyzwanie: biegnąc, chciał zebrać środki na zakup wyposażenia medycznego niezbędnego do wykonywania zabiegów przeciwbólowych w Poradni Leczenia Bólu Fundacji Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa w Warszawie. Julita biegła dla swojego sparaliżowanego ojca, który uległ wypadkowi i Anety, która zmaga się z choroba nowotworowa.

Rozpoczęłam z bardzo dobrej bo 5. pozycji w klasyfikacji kobiet. Wszystko kontrolowałam i wiedziałam, że mam to podium w zasięgu- mówi Julita. Niestety kontuzja biodra w 2 dniu wyścigu spowodowała, że z każdym dniem walczyłam z bólem, tym samym spadając oczka w dół klasyfikacji. I mimo, że nie wygrałam tego podium sportowego, to  jestem zwycięzca pod względem siły charakteru. Moja głowa wygrała ten wyścig. Kryzys pojawił się szóstego dnia, ale go pokonałam.

Julita mówi, że bieganie po pustyni jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. To coś dla ludzi, którzy nie tylko są świetnie przygotowani kondycyjnie, ale i mają bardzo silny charakter.