Strona główna > Artykuł

"Wszystko bierze się ze słuchania" - reportaż Julii Rozbieckiej

Jedynka

"Gra w życie" Maxa Frischa w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza, "Edyp z Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca czy "Polio" Patrycji Babickiej w reżyserii Macieja Wiktora. To tylko kilka tytułów słuchowisk jakie w tym roku zakwalifikowano do udziału w konkursie "Dwóch Teatrów". W Zamościu zakończył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". 

Scena Festiwalu "Dwa Teatry 2022" na Rynku w Zamościu. fot. Cezary Piwowarski/PR

W tym roku można było wysłuchać dziewiętnastu realizacji radiowych oraz dwunastu produkcji telewizyjnych. Teatr Polskiego Radia i Teatr Telewizji Polskiej już po raz XXI zaprosili widzów i słuchaczy na uroczyste święto teatru.

W programie festiwalu było wspólne słuchanie dźwiękowych historii i oglądanie telewizyjnych spektakli. A dzieci mogły spróbować swoich sił w nagrywaniu scenek słuchowiskowych.

Dwa teatry - ten radiowy i ten telewizyjny - są bardzo bliskie wielu twórcom. Również Andrzejowi Mastalerzowi, który w tym roku, wraz z Magdaleną Zawadzką - za wieloletnią pracę przed mikrofonem i przed kamerą, został uhonorowany Wielką Nagrodą “Dwóch Teatrów”. Czy jego zdaniem ten radiowy teatr ma przyszłość? Przetrwa próbę czasu w zderzeniu z telewizyjnym obrazem? Andrzeja Mastalerza, oraz innych twórców i uczestników festiwalu "Dwa Teatry" spytała o to Julia Rozbiecka.

***

Reportaż "Wszystko bierze się ze słuchania" autorstwa Julii Rozbieckiej zapraszamy we wtorek (14.06) o godz. 18.45. Emisja na antenie Programu 3.