Strona główna > Artykuł

"Reporter z Pustola 16" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, gdzie mieszkał Ryszard Kapuściński. Reporter żył z rodziną na osiedlu Ulrychów w latach: 1965-1988. Prawdopodobnie w tej domowej pracowni powstały książki, które zyskały popularność w wielu krajach na świecie, m.in.: "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach".

23 stycznia 2022 roku minęła 15. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiegofot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Reporter z Pustola 16" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ulrychów – osiedle na warszawskiej Woli. Dawniej był to teren na obrzeżach Warszawy, gdzie niedaleko stąd uprawiano cebulę. Dziś to spokojna i zielona część miasta, położona blisko centrum. Przy ulicy Pustola 16 stoi blok powstały w latach sześćdziesiątych. Otoczony jest wieloma drzewami. W 1965 roku zamieszkał tu korespondent Polskiej Agencji Prasowej - Ryszard Kapuściński wraz z żoną Alicją i córką Rene.

Ich sąsiadką była Izabela Podzińska. Tak wspomina reportera z Pustola 16: - Chodził dość energicznie. Kupował w kiosku "Politykę", "Kulturę", "Życie literackie" i chyba "Kontynenty" – opowiada warszawianka. Kobieta nie miała nigdy odwagi, aby rozpocząć rozmowę z dziennikarzem, była wtedy bowiem kilkuletnim dzieckiem, nie znała jeszcze książek reportera. Sąsiadka Ryszarda Kapuścińskiego zapytana o najsilniejsze wspomnienie związane z dziennikarzem, opowiada o stukocie maszyny do pisania. Jak mówi, odgłos maszyny można było usłyszeć w różnych porach dnia i nocy.

Wielu obecnych mieszkańców ulicy Pustola nie wie, że na ich osiedlu żył i tworzył przez 23 lata reporter znany na całym świecie. Izabella Podzińska uznała więc, że warto to zmienić. Wpadła na pomysł, aby na budynku przy Pustola 16 zawisła tablica pamiątkowa poświęcona korespondentowi. Realizację tego planu rozpoczęła w tym roku. Obchodzone są dwie ważne daty: 15. rocznica śmierci dziennikarza, a także 90. rocznica jego urodzin.

Izabella Podzińska skontaktowała się z Fundacją "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego", przedstawiła swój pomysł, następnie uzyskała zgodę od zarządcy budynku. Wspomniana Fundacja zgodziła się sfinansować przedsięwzięcie oraz pomóc w jego realizacji. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się w południe 20 czerwca. W wydarzeniu weźmie udział m.in.: Rene Maisner - córka Ryszarda Kapuścińskiego; redaktor Mirosław Ikonowicz – reporter, wieloletni korespondent PAP. W audycji wykorzystano fragmenty rozmów z Ryszardem Kapuścińskim, nagrania archiwalne Polskiego Radia. 

Jak reporter zapisał się w pamięci bliskich? Czy powstaną kolejne miejsca na mapie Warszawy, upamiętniające pracę dziennikarza…?

Czytaj również: 

***

Reportaż Antoniego Rokickiego pt. "Reporter z Pustola 16" został wyemitowany w poniedziałek (20.06) o godz. 18.45 na antenie Programu 3.