Strona główna > Artykuł

"Dziecko szczęścia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Włodzimierz Bolecki jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Ukończył również studia polonistyczne na UW i jest profesorem Instytutu Badań Literackich PAN i wiceprezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Wykład wiceprezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. dr hab. Włodzimierza Boleckiego w Centrum Kongresowym ICE w Krakowiefot. PAP/Łukasz Gągulski

"Dziecko szczęścia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Jedynka)

W latach 1976–1979 był doktorantem w Stacjonarnym Studium Doktoranckim w Instytucie Badań Literackich PAN. W 1980 obronił pracę Poetycki model prozy w dwudziestoleciu międzywojennym i uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, a 21 listopada 1996 uzyskał tytuł naukowy profesora.

Zawodowo związany jest z Instytutem Badań Literackich PAN. W czasie strajków został szefem związku zawodowego w Instytucie Badań Literackich, o którym mówi, że był enklawą wolności w czasach PRL-u.

Włodzimierz Bolecki zajmuje się teorią i historią literatury XX wieku, i m.in. twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Józefa Mackiewicza. To pisarze, którym poświęcił kawał swojego zawodowego życia. W reportażu opowiada, dlaczego ich wybrał i jaki wpływ na niego wywarli ci znakomici pisarze, bezkompromisowi i odważni ludzie. Jednego z nich poznał osobiście...

Czytaj również:

***

Reportaż "Dziecko szczęścia" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w niedzielę (19.06) o godz. 17.10 na antenie Programu 1.