Strona główna > Artykuł

"Zygmunt, czyli sub una campana" - reportaż Ewy Szkurłat i Anny Łoś (Radio Kraków)

Studio Reportażu i Dokumentu

"A słyszałżeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On?" – zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje.

Dzwon Zygmunt, zdjęcie wykonano w 1928 rokufot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Zygmunt, czyli sub una campana" - reportaż Ewy Szkurłat i Anny Łoś (Radio Kraków)

Jednym słowem: to dzwon królów i każdego z nas. Bez względu na poglądy polityczne, łączy nas jego głos. Żyjemy "sub una campana".  

Dzwon Zygmunt to najsłynniejszy polski dzwon (potocznie nazywany jest Dzwonem Zygmunta). Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Został ufundowany przez Zygmunta I Starego i nazwany jego imieniem.

Prace nad stworzeniem Dzwonu Zygmunt rozpoczęły się w 1520 roku. Krakowianie jego dźwięk po raz pierwszy usłyszeli rok później, podczas uroczystości św. Małgorzaty. Wykonanie dzwonu trwało 8-10 miesięcy, a zajmował się tym norymberski ludwisarz Hans Beham.

Waga samego klosza Dzwonu Zygmunt według wcześniej ustalonych obliczeń wynosi 9 ton 650 kg. Biorąc pod uwagę serce, jarzmo dębowe, okucia, liny - może ona sięgać nawet 12 ton. Żeby dzwon się rozkołysał i wydobył właściwy dźwięk, potrzeba dwunastu dzwonników.

Dzwon Zygmunt można usłyszeć zarówno w święta kościelne, jak i państwowe, m.in. Święto Trzech Króli, Nowy Rok, podczas Pasterki i pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia, Niedzielę Palmową czy Wielkanoc. Donośny dźwięk dzwonu rozlega się także m.in. 3 Maja czy w Święto Niepodległości.

Reportaż został wyróżniony Nagrodą im. Michała Jagodzińskiego w konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK w Toruniu.

***

Reportaż pt. "Zygmunt, czyli sub una campana" autorstwa Ewy Szkurłat i Anny Łoś (Radio Kraków) został wyemitowany w czwartek (16.06) o godz. 21.10 na antenie Programu 3.